W roku 1834 Aleksander Fredro po raz pierwszy opublikował swoją słynną komedię, jaką była „Zemsta”. Opowiada ona historię sporu o zamek między dwiema zamieszkującymi go rodzinami. Reprezentują je główni bohaterowie, czyli Cześnik Raptusiewicz i Rejent Milczek. Akcja utworu opiera się na prawdziwych wydarzeniach – Fredro odnalazł bowiem w zamku otrzymany w posagu żony dokumenty procesowe opisujące podobny spór o zamek między dwoma rodami.
Spór o zamek to właściwie główny wątek „Zemsty” i to właśnie z nim łączą się wszystkie poboczne historie, takie jak na przykład kwestie małżeńskie bohaterów. Fredro w swojej komedii przywołał więc dawną historię i umieścił ją w czasach sobie współczesnych. Głównymi bohaterami i zarazem przeciwnikami stali się Cześnik i Rejent, natomiast ich rodziny cierpią z powodu tego konfliktu. Nic nie wskazuje na to, by konflikt ten miał zostać rozwiązany w pokojowy sposób, a nawet wręcz przeciwnie – eskaluje on nieustannie. Szlachcice za wszelką cenę próbują obrzydzić sobie nawzajem życie i nie zauważają, że między bratanicą Cześnika, Klarą i synem Rejenta, Wacławem, zaczyna rodzić się miłość. Gdy Rejent odkrywa ich schadzki, postanawia załatać dziurę w murze, przez którą młodzi się widywali. Wzbudza to jednak gniew Cześnika, który przegania murarzy. Milczek wykorzystuje to do własnych celów i manipuluje sytuacją tak, by wyszło, że ludzie Raptusiewicza zrobili murarzom poważną krzywdę. Mści się na Cześniku także w innym sposób – rozmawia z jego narzeczoną, Podstoliną i obiecuje jej małżeństwo z Wacławem. W ten sposób Rejent doprowadza Cześnika do ostateczności. Nie zdając sobie sprawy z tego, co czyni, aranżuje małżeństwo Klary z Wacławem. W ten sposób nieświadomie rozwiązuje ich problemy i kończy tym samym spór o zamek. Dwie rodziny bowiem łączą się w jedną, a wszystko to dzięki miłości młodych. Cześnik i Rejent na skutek własnych intryg zmuszeni są do zawieszenia broni i do pogodzenia się ze sobą, mimo wielu lat, jakie spędzili na pielęgnowaniu wzajemnej niechęci.
Spór o zamek jest więc najważniejszym wątkiem w komedii „Zemsta”. Zaangażowani są w niego wszyscy bohaterowie, czy tego chcą, czy też nie. Ostatecznie spór kończy się pogodzeniem dwóch rodów, a wszystko to dzięki miłości między Klarą a Wacławem.