Wiersze na rocznicę ślubu

Rocznica ślubu, szczególnie ta okrągła, to ważne wydarzenie dla każdej pary. Najlepiej świętować ją w gronie bliskich, choć spędzenie czasu tylko we dwoje także będzie doskonałym pomysłem. Jakimi wierszami umilić tę okazję? Wiersze na rocznicę ślubu mówią o trwałości miłości, o jej trudach, o przemijaniu, ale także o radosnym wspólnym trwaniu. Wiersze takie najczęściej są intymne i subtelne. Dobrym pomysłem będzie podarowanie parze wierszy na rocznicę ślubu. A może jeden z małżonków chce przygotować swojej drugiej połówce wybór małżeńskiej poezji?

Jakie wiersze na rocznicę ślubu warto czytać? Przekonajmy się.

Gałczyński

Konstanty Ildefons Gałczyński (1905-1953) napisał wiersz pt. „Modlitwa do Anioła Stróża”. Podmiot liryczny pragnie, by Anioł Stróż wyraził za niego miłość, jaką czuje on dla swej żony. Podmiot pragnie, by jego żonie odjęte zostały troski ziemskie i by spała spokojnie. Z ostatniej strofy możemy się domyślać, że podmiot marzy o tym, by służyć swojej żonie i wychwalać ją.

Inny wiersz Gałczyńskiego o wielkiej miłości zaczyna się od słów: „Ile razem dróg przebytych?”. Podmiot liryczny wymienia wszystkie wspólne rzeczy: ścieżki, listy, a nawet rozstania. Wspólne życie nie było różowe – towarzyszyły mu także zmartwienia, trudne godziny.  Wiersz kończy się pięknymi słowami: „Więc ja chciałbym twoje serce / ocalić od zapomnienia”. Może właśnie taka jest moc poezji – moc ocalania od zapomnienia?

Gałczyński napisał jeszcze jeden warty wspomnienia wiersz o miłości. Nosi on tytuł „Rozmowa liryczna” i jest on zapisem rozmowy między parą. Partner wyraża pełnię swojej miłości w ciekawej wyliczance – kocha on swa partnerkę w różnych stanach, w różnych miejscach, w codziennych sytuacjach i o każdej porze roku.

Kamieńska

Anna Kamieńska (1920-1986) napisała przepiękny, poruszający wiersz pt. „Małżeństwo”. Traktuje on o wspólnym istnieniu, o starzeniu się, które jest piękne i wyjątkowe, bo dzielone z drugą osobą. Para z wiersza Kamińskiej zdaje się być niezwykle blisko, co oddaje zwłaszcza strofa traktująca o wspólnym zasypianiu („on ją obejmował na poduszce / by o kamień snu nie zraniła stopy”). Ostatnia strofa traktuje o szpitalu – mąż niesie leżącej w szpitalu żonie jabłko i jest z nią w jej ostatniej godzinie – w wierszu to czuwanie przy żonie potraktowane jest jako dar możliwości pożegnania.

Hartwig

Julia Hartwig (1921-2017) jest autorką wierszy dotyczących głębokiej miłości. Jednym z nich jest „Wezwanie”. Podmiotka liryczna pragnie, by adresat wiersza położył się koło niej, jak leśne zwierzę obok leśnego zwierzęcia. Podmiotka pragnie, by ogarnęła ich „mądrość milczenia”, a także „mądrość pożegnania na długo przed chwilą odejścia”. W ostatniej strofie cały świat zdaje się służyć tej parze.

Hartwig napisała także przejmujący wiersz pt. „Wierność”. Opowiada on historię starszej pary. Żona jest sparaliżowana, a mąż nuci jej znane piosenki, chcąc rozjaśnić mroki jej pamięci. W pamięci mężczyzny wciąż tkwią wspomnienia upojnych chwil z żoną.

Borowski

Tadeusz Borowski (1922-1951) napisał utwór pt. „Wciąż jesteś przy mnie”. Podmiot liryczny opisuje swoją ukochaną przez pryzmat zwykłych gestów, codziennych zachowań. Ciężko uchwycić i opisać obiekt swych westchnień – ukochana wymyka się niejako podmiotowi lirycznemu; ani pieszczota, ani słowo nie są w stanie ją ująć. Jednak istnienie partnerki jest niepowątpiewalne; to istnienie łagodzi ból.

Podsumowanie

Warto celebrować każdą rocznicę ślubu, nie tylko tą okrągłą, choć wiadomo, że te okrągłe są szczególną okazją do świętowania i do pewnych podsumowań. By umilić ten szczególny dzień, warto poczytać sobie poezję związaną z małżeństwem – będzie to z pewnością źródłem wzruszeń i radości, gdyż para będzie mogła przejrzeć się w takich wierszach jak w lustrze.

Wiersze na rocznicę ślubu często są bardzo osobiste – dotyczą one w końcu tego, co najintymniejsze w człowieku, czyli głębokiej miłości. Z tego względu wiersze takie bardzo poruszają i zapadają w pamięć. Wiersze takie są także refleksją nad przemijaniem i nad wspólnym przeżywaniem życia w radościach i w smutkach.

Dodaj komentarz