Wiersze na ślub – poezja dla narzeczonych

Ślub to szczególne wydarzenie w życiu każdej pary. Jednym z pomysłów na unikalny prezent dla pary młodej jest zbiór wierszy dotyczący małżeńskiej miłości lub miłości w ogóle. Poezja będzie doskonałym sposobem na to, by umilić przyszłym małżonkom to wspaniałe wydarzenie i sprawić, że będzie ono przeżyte w sposób szczególny – poezja bowiem ma moc wyzwalania silnych uczuć i wzruszeń.

Poezja ślubna może być bardzo intymna, może też stanowić ogólną pochwałę miłości.

Jakie wiersze na ślub warto polecić? Które z nich zostaną w pamięci młodej pary na długo? Przekonajmy się.

Przerwa-Tetmajer

Kazimierz Przerwa-Tetmajer (1865-1940) napisał utwór pt. „A kiedy będziesz moją żoną”. Krajobraz miłości jawi się tutaj jako przepiękny ogród. Cała natura zdaje się świętować miłość z młodymi małżonkami. W wierszu tym panuje cisza, wręcz swoista zaduma – jest to zaduma pełna ciepłych uczuć i pogody ducha. Żona będzie rozświetlać urodą świat, podczas gdy mąż przystrajać ją będzie kwiatami w dowód swej miłości. Wiersz jest piękny, idealnie nadaje się do dołączenia do zbioru wierszy dla młodej pary – ma on bardzo pozytywny wydźwięk, a jego sensualna strona mocno oddziałuje na czytelnika.

Innym wierszem miłosnym, który warto tutaj przedstawić, jest „Lubię, kiedy kobieta…”. Ten wspaniały erotyk autorstwa Przerwy-Tetmajera porywa swoim kunsztem i subtelnością. Podmiot liryczny opisuje upojną chwilę, przyglądając się temu, jakich uczuć i doznań doświadcza jego partnerka.

Dickinson

Emily Dickinson (1830-1886) tworzyła wiersze najczęściej krótkie, z pozoru proste, a jednak bez wątpienia – gdy tylko czytelnik skupi się na nich bardziej – jawią się jako dzieła głębokie i bardzo przemyślane. Nie inaczej jest z wierszami dotyczącymi miłości. Poetka napisała pochwalny wiersz na temat miłości pt. „Miłość — jest wcześniej niż życie”. Ten czterowersowiec w niezwykły sposób oddaje wagę miłości, to, że jest ona „Stworzenia / Pierwszym Aktem” i „głównym Aktorem / na scenie, jaką jest Ziemia”. Miłość jest tu jakością ponadczasową, która rozpoczyna się jeszcze przed nastaniem życia i nie kończy się wraz ze śmiercią.

Dickinson napisała również czterowersowy utwór pt. „Czekać godzinę – to długo”. Wiersz mówi o tęsknocie – gdy miłość jest blisko, gdy mamy się spotkać z ukochanym niebawem, czas dłuży nam się niemiłosiernie. Jednakże poetka puentuje następująco: „Czekać Wieczność całą — to krótko — / Jeśli Miłość jest w końcu nagrodą —”. Wieczność wobec miłości – jako swoistej nagrody, zwieńczenia – jawi się jako chwila. Czas może być więc, w kontekście miłości, uznany jako jakość względna.

Wiersze Dickinson doskonale nadają się do tego, by dołączyć je do życzeń ślubnych.

Paweł z Tarsu

Wśród wierszy ważnych dla ślubnej pary nie może zabraknąć „Hymnu o miłości” Pawła z Tarsu (I w.). Hymn można uznać za najwspanialszą pochwałę miłości, jaka kiedykolwiek powstała. Na początku podmiot liryczny wyraża fakt, że cokolwiek by się posiadało czy zrobiło, będzie to niczym w obliczu braku miłości. Następnie wymieniane są przymioty miłości. Miłość według podmiotu lirycznego jest wieczna – nie jest czymś chwilowym, przemijającym. Nie da się poznać pełni miłości, bowiem obecnie, jak mówi podmiot, „poznaję po części”. Spośród trzech cnót, które przybliżają do Boga: wiary, nadziei i miłości, ta ostatnia jest najważniejsza.

Podsumowanie

Wiersze na ślub bywają niezwykle poruszające. Niekoniecznie muszą one dotyczyć miłości małżeńskiej, mogą one bowiem traktować o miłości w ogóle. Warto obdarować młodą parę zbiorem wierszy ślubnych lub dołączyć jeden z takich wierszy do życzeń. Wiersze na ślub bywają intymne, bywają też po prostu pochwałą wartości, jaką jest miłość.

Przerwa-Tetmajer stworzył wiele pięknych, osobistych utworów o miłości. Wiersze Dickinson są krótkie, ale niezwykle celnie podkreślają wagę uczucia, jakim jest miłość. Zaś „Hymn o miłości” Pawła z Tarsu to rzecz ponadczasowa, którą powinien znać każdy, a szczególnie młoda para, bowiem w tym utworze w niesamowity sposób została oddana moc miłości jako najważniejszej z cnót.

Dodaj komentarz