W swoim słynnym dramacie romantycznym zatytułowanym „Balladyna” Juliusz Słowacki wykreował wiele postaci pobocznych, które mają znaczący wpływ na losy głównej i tytułowej bohaterki. Jedną z nich jest możny rycerz Kirkor, który pewnego dnia przybywa do chaty ubogiej wdowy i postanawia pojąć za żonę jedną z jej córek.
Charakterystyka Kirkora
Kirkor to rycerz, bogaty właściciel zamku. Alinie zdaje się być wręcz księciem z bajki, gdy pojawia się na progu chaty jej matki i oświadcza, że jedna z sióstr ma zostać jego żoną. Kirkor jest opisywany przez autora jako szlachetny mężczyzna, który przede wszystkim dba o dobro swoich poddanych. Jest bowiem świadomy odpowiedzialności, jaka na nim spoczywa odpowiedzialność za losy innych. Kirkor jest też patriotą, który nie zgadza się na rządy okrutnego króla, Popiela IV i ma zamiar zrobić wszystko, co w jego mocy, by na tron wrócił właściwy władca. Poważa autorytet, jakim powinien cieszyć się prawowity król i okazuje swoje oddanie wobec tego urzędu.
Mężczyzna nie poszukuje kolejnych bogactw i wpływów, dlatego za żonę pragnie pojąć skromną chłopkę, która sprawiłaby, że jego życie będzie spokojne i ustatkowane. Dlatego udaje się do chaty wdowy i próbuje wybrać między Aliną oraz Balladyną. Kirkor ignoruje więc względy klasowe i szuka w żonie innych wartości niż majątek czy pochodzenie. Jest więc osobą dobrą, szlachetną i bezinteresowną, co widać w wielu scenach. Jest także patriotą, a jego kraj i naród są dla niego wyjątkowo ważne. Wiele czasu Kirkor poświęca więc na walkę o lepsze jutro dla swoich rodaków.
Mimo wszystkich swoich zalet, Kirkor zostaje oszukany i wykorzystany przez przebiegłą Balladynę. Był człowiekiem prostodusznym i nie zdołał na czas dostrzec jej prawdziwej natury. Balladyna zdradzała swojego męża i ostatecznie, wraz z Fon Kostrynem, przyczyniła się do jego śmierci. Kirkor był więc jej kolejną niewinną ofiarą. To przykład tego, jak dobro nie jest w stanie zwyciężyć ze złem. Kirkor był zbyt szlachetny, by przejrzeć intrygi swojej żony, za co ostatecznie zapłacił życiem.
Rycerz Kirkor był więc bohaterem szlachetnym i dobrym, szukającym spokoju i miłości w życiu, pragnącym wiernie służyć swojej ojczyźnie. Niestety był również zbyt ufny, w wyniku czego stał się kolejną ofiarą Balladyny na jej drodze do władzy i poległ w wyniku spisków, których nie był w stanie przejrzeć na czas. Gdyby nie to zapewne wiódłby szczęśliwe życie z Aliną u swojego boku.