„Chmury” to jedna z zachowanych aż do dziś komedii Arystofanesa. Jednym z głównych bohaterów tego dzieła jest Fejdippides, syn Strepsjadesa. Nieodpowiedzialne zachowanie Fejdippidesa jest jednym z głównym bodźców napędzających wydarzenia komedii, a jego postać ma ogromne znaczenie dla zachowania jego ojca. Fejdippides jest przedmiotem krytyki autora, ukazującego wady współczesnej mu ateńskiej młodzieży.
Charakterystyka Fejdippidesa
Fejdippides jest synem Strepsjadesa, prostego rolnika z Aten. Jednak ten młody człowiek nie jest źródłem pociechy dla swojego ojca, a wręcz przeciwnie, jego zachowanie jest powodem udręki i problemów Strepsjadesa. Fejdippides bowiem jest miłośnikiem koni, wyścigów i hazardu, na co stracił wszystkie swoje pieniądze. Nie ma on jednak szczęścia do wygranych i szybko zaczyna się zadłużać, pożyczając środki także w imieniu ojca, który nie jest w stanie spłacić wierzycieli. Fejdippides jest więc nieodpowiedzialny, można go też nazwać człowiekiem uzależnionym, w tym przypadku od hazardu. Z powodu tych kłopotów ojciec wysyła go do szkoły sofistów. Ma tam zdobyć wiedzę potrzebną mu do wybronienia Strepsjadesa w sądzie, co zresztą udaje mu się. Do tego celu Fejdippides wykorzystuje wiedzę na temat retoryki, w której miał się stać mistrzem. Opisywano go bowiem jako wyjątkowo pojętnego ucznia.
Pobyt w szkole odmienia jednak Fejdippidesa. Staje się zaniedbany pod względem fizycznym – chudnie i wygląda na przemęczonego. Zmienia się też jego charakter. Młodzieniec od momentu zakończenia nauki jest nieprzyjemny, arogancki i opryskliwy. Odczuwa wyższość względem ojca i wchodzi z nim w kłótnie. W trakcie jednej z nich wpada w szał i dotkliwie bije swojego ojca. Fejdippidesowi zaczyna się bowiem podobać idea kontroli własnych rodziców. Mężczyzna zaczyna także rozumieć, jak wielką władzę daje mu język i umiejętność jego wykorzystywania, co ma zamiar wykorzystywać, stosując swoją przewagę wobec innych, manipulując innymi. Okazuje się też wyjątkowo bezwzględny oraz brutalny co widać w momencie, w którym bez żadnych oporów bije własnego ojca. Wydaje mu się bowiem, że jest od niego lepszy i ma do tego moralne prawo, zaś starsi i dzieci powinni być nadzorowani.
Fejdippides jest postacią dynamiczną, zmieniającą się w trakcie trwania opowieści. Jest osobą problematyczną jeszcze przed odebraniem nauk, ale później staje się kimś nieprzyjemnym i bezwzględnym, kto nie liczy się z innymi ludźmi, co jest przedmiotem krytyki Arystofanesa w komedii.