„Akademia pana Kleksa” to powieść dla dzieci autorstwa Jana Brzechwy z roku 1946. Mimo to wciąż cieszy się ogromną popularnością i kolejni czytelnicy chcą zapoznać się z losami przedstawionych przez Brzechwę bohaterów. Autor opisał bowiem wiele postaci, które w większości są powiązane z tytułową Akademią pana Kleksa.
Ambroży Kleks to główna i zarazem tytułowa postać. Jest dyrektorem Akademii i właściwie jedynym nauczycielem, jaki prowadzi tam zajęcia. To człowiek wyróżniający się pod względem swojego zachowania i wyglądu. Ubiera się w obszerne, kolorowe ubrania, ma włosy we wszystkich barwach tęczy, pomarańczowe wąsy i czarną brodę. Nosi okulary, a w jego twarzy uwagę przykuwa duży, zakrzywiony nos. Na twarzy ma także widoczne piegi. Pan Kleks jest człowiekiem pogodny, optymistycznie nastawionym do świata i życia, wierzącym, że ludzie są dobrzy. Dla swoich uczniów jest autorytetem, ale także wspiera ich i jest swego rodzaju przybranym ojcem. Pan Kleks każdego ranka całuje każdego z chłopców w czoło, pomaga im. Przychodzą oni do niego ze wszystkimi problemami, ale też bawią się z nim i żartują. Pan Kleks ceni nie tylko efekt działań, ale także starania, jakie ktoś w nie włożył. Ma też jednak swoje wady – nie potrafił przeciwstawić się golarzowi Filipowi i przez długi czas pozwalał Alojzemu na niegrzeczne zachowanie w Akademii. Pan Kleks na końcu okazuje się być guzikiem do czapki Mateusza.
Adam Niezgódka to dwunastoletni uczeń Akademii pana Kleksa. Jest jedną z głównych postaci powieści. Ma rude włosy i jest miłym chłopcem, ale początkowo cechuje go ogromna niezdarność i roztrzepanie. Adaś nie odnajdywał się w zwykłej szkole, zapominał o odrabianiu lekcji, wszystko leciało mu z rąk, co martwiło jego rodziców. Wszystko to zmieniło się po przeniesieniu chłopaka do Akademii pana Kleksa. Stał się tam sumienny, rozważny i odpowiedzialny, pamiętał o swoich obowiązkach i wykonywał je poprawnie. Z czasem został nawet zastępcą pana Kleksa w kuchni. Adaś jest empatyczny i wrażliwy, na przykład podczas jednej ze swoich przygód w bajkach próbował przynieść kolegom z Akademii pyszne lody, by też mogli ich skosztować. Pomaga także szpakowi Mateuszowi odzyskać jego ludzką postać poprzez szukanie zagubionego guzika jego magicznej czapki. Adaś przechodzi wewnętrzną przemianę, z chłopca niezaradnego i wycofanego w bohatera wrażliwego i odważnego, który działa w każdej sytuacji.
Szpak Mateusz to wyjątkowy ptak, który twierdzi, że wcześniej był księciem. Zmienił się w ptaka po ataku wilków na jego zamek, ale zgubił guzik, który przywróciłby mu ludzką postać. Pan Kleks znalazł go i kupił na targu w Salamance. Od tego czasu Mateusz mieszka w Akademii, pomaga nią zarządzać i ma swoją specjalną kieszeń w surducie pana Kleksa. Szpak wymawia tylko końcówki wyrazów i określa się jako uczony.
Golarz Filip dostarczał panu Kleksowi piegów, aż do czasu, kiedy pokłócił się z nim o przyjęcie jego synów do Akademii. Filip jest mściwy i chce, by skonstruowana przez niego ożywiona lalka o imieniu Alojzy zniszczyła Akademię pana Kleksa. Filip zabiera także płomyki z bożonarodzeniowej choinki w Akademii. Przez jego działania pan Kleks wyraźnie gaśnie i marnieje i cierpi przez to także cała Akademia. Filip jest więc negatywną postacią.
Alojzy Kukuryk to ożywiona lalka skonstruowana przez Filipa. W Akademii zachowuje się okropnie, dokucza innym i jego zachowanie wpływa na samopoczucie innych uczniów. Na końcu Alojzy niszczy wszystkie sekrety pana Kleksa, co wpływa na ostatecznie zakończenie działalności Akademii.
Anatol Kukuryk to syn Filipa, który przybywa do Akademii wraz z Alojzym. Nie jest tak okropny jak jego brat. Zachowuje się odpowiednio i uprzejmie w stosunku do innych.
Reks to pies Adasia Niezgódki, z którym ten spotyka się w Psim Raju. Reks oprowadza swojego dawnego opiekuna po tym miejscu.
Uczniowie Akademii są bohaterem zbiorowym i składają się z chłopców, których imiona rozpoczynają się wyłącznie na literę „A”.
Bohaterowie bajek to postaci z innych baśni, do których udają się uczniowie Akademii, takich jak „Dziewczynka z zapałkami”.