„Charlie i fabryka czekolady” to powieść z roku 1964, której autorem jest Roald Dahl. Opowiada ona o wyprawie piątki dzieci do największej na świecie fabryki czekolady, która należała do Willy’ego Wonki. Autor wprowadza do dzieła wiele różnych wątków, które ostatecznie łączą się ze sobą i skupiają na postaci głównego bohatera, czyli tytułowego Charliego.
Wątek rodziny Charliego
Jednym z głównych wątków powieści jest ten dotyczący Charliego oraz jego rodziny. Chłopiec i jego bliscy żyją bardzo ubogo i główny bohater może tylko raz w roku z okazji urodzin zjeść tabliczkę czekolady. Charlie mimo to jest bardzo wrażliwy i empatyczny, kocha i szanuje swoją rodzinę. Gdy otrzymuje od Wonki fabrykę czekolady, to od razu troszczy się o los swoich bliskich i sprowadza ich do nowego domu. Czytelnik jest więc świadkiem jak los ubogiej rodziny poprawia się dzięki niezwykłemu szczęściu i dobremu wychowaniu Charliego.
Wątek poszukiwania Złotego Talonu
Część fabuły skupia się wokół wątku poszukiwania Złotego Talonu. Jest ich pięć, ukryto jest w opakowaniach ze słodyczami i ich zdobycie jest wstępem na wycieczkę w fabryce czekolady Wonki. Dzieci szukają ich na różne sposoby, na przykład Veruca korzysta z pieniędzy ojca i wykorzystuje jego pracowników. Charlie zdobywa swój bilet w czwartej z kolei tabliczce czekolady, którą udało mu się kupić dzięki pieniądzom znalezionym przypadkiem na ulicy. Złoty Talon jest więc bardzo pożądany, a jego poszukiwania stają się bardzo ważnym punktem zwrotnym dla bohaterów powieści. Dzięki temu Charlie Bucket, Augustus Gloop, Veruca Salt, Violet Beauregarde oraz Mike Teavee dostają się do fabryki i poznają pana Wonkę.
Wątek wizyty w fabryce czekolady
Osobnym wątkiem jest wizyta dzieci i ich opiekunów w fabryce czekolady. Początkowo niewinne zwiedzanie zmienia się z czasem w dość dziwaczną i przerażającą przygodę, w trakcie której dzieci po kolei zaczynają znikać. Dzieje się tak, ponieważ są one źle wychowane i zachowują się niegrzecznie. Każde dziecko ma więc pewien wypadek w fabryce i jest następnie zabierane gdzieś przez Umpa-Lumpy. Poza tym Willy Wonka w fabryce prezentuje działanie różnorodnych maszyn i pokazuje swoje wynalazki. Cały ten wątek kończy się przekazaniem fabryki małemu Charliemu, który jako jedyny zachowywał się grzecznie. Fabryka jest więc wyjątkowym miejscem, w którym dzieją się rzeczy niecodzienne, jakby należące do zupełnie innego świata przedstawionego.
Wątek wychowywania dzieci
Wiele miejsca w powieści poświęcono kwestii wychowywania dzieci. Bohaterowie tacy jak Augustus Gloop, Veruca Salt, Violet Beauregarde oraz Mike Teavee to dzieci niegrzeczne, uzależnione na przykład od życia gumy, jedzenia czy telewizji. Nie da się ich lubić, nie potrafią nad sobą panować i wzbudzają niechęć. Jedynym grzecznym dzieckiem jest tutaj Charlie. Autor pokazuje więc, w jaki sposób niego powinny zachowywać się dzieci oraz sugeruje, że ich niewłaściwe zachowanie powinno zostać ukarane. W wyniku takich doświadczeń dzieci zaczynają się także zmieniać.
Wątek Willy’ego Wonki
W powieści pojawia się także wątek właściciela fabryki, czyli Willy’ego Wonki. To bardzo ekscentryczna, zwracająca uwagę postać, która wyróżnia się już samym wyglądem. Willy Wonka to kreatywny wizjoner i wynalazca, który specjalizuje się w produkcji słodyczy. Na końcu powieści Wonka stwierdza, że czuje się staro i przekazuje całą swoją fabrykę w ręce Charliego, który ma się w dorosłości zająć jej prowadzeniem.