Veruca Salt – charakterystyka

Autor: Marta Grandke

Roald Dahl to autor znanej powieści dla dzieci i młodzieży zatytułowanej „Charlie i fabryka czekolady”. Opowiada ona o wizycie piątki dzieci w tytułowej fabryce będącej własnością Willy’ego Wonki. Aby się tam dostać, trzeba było znaleźć w tabliczce czekolady Złoty Talon. Jedną z pięciu osób, które go zdobyły, była Veruca Salt.

Charakterystyka Veruki Salt

Veruca Salt pochodzi z bardzo bogatej rodziny. Jej ojciec był właścicielem fabryki orzeszków, a jej rodzice rozpieszczali swoją córkę. By mogła ona zdobyć Złoty Talon, jej ojciec zdecydował się wykupić setki tysięcy czekolad, a do ich odpakowania zostali zmuszeni pracownicy jego zakładu. Trwało to wiele dni. Gdy poszukiwania nie przynosiły efektu, Veruca histeryzowała i awanturowała się. Leżała na podłodze i waliła w nią rękami i nogami. Veruca uważała, że jest lepsza od innych i często się wywyższała.

Veruca była przyzwyczajona do tego, że zawsze otrzymywała to, czego pragnęła. Dała temu wyraz w czasie swojej wizyty w fabryce czekolady. Często okazywała wówczas swoje niezadowolenie z różnych rzeczy i się obruszała. Zapragnęła również jednej z wiewiórek, które w Hali Orzechowej zajmowały się rozłupywaniem orzechów. Zażądała od ojca, by zrobił to natychmiast, miała bowiem wiele różnych zwierząt i teraz chciała także jednej z wiewiórek. Jednak Willy Wonka poinformował ją, że wiewiórka nie jest na sprzedaż.

Veruca nie mogła tego pojąć, więc i tak próbowała wtargnąć na halę, tam gdzie przebywały zwierzęta. Wiewiórki uznały wówczas, że jej głowa przypomina pusty orzech i wrzuciły dziewczynkę do otworu na śmieci. Willy Wonka zażartował wówczas, że jej głowa po prostu jest pusta. Oprócz dziewczynki wiewiórki wyrzuciły wraz ze śmieciami także jej rodziców. Później wszyscy razem opuścili fabrykę pokryci odpadkami.

Veruca jest więc przykładem egoistycznego i rozpieszczonego przez rodziców dziecka. Nie rozumiała ona słowa „nie” i wydawało jej się, że dzięki pieniądzom może mieć wszystko to, czego zapragnie. Pobyt w fabryce stał się jednak dla niej cenną lekcją, że nie wszystko w życiu można kupić i nie zawsze pieniądze rozwiążą każdy jej problem. Veruca prawdopodobnie pierwszy raz w życiu zetknęła się wtedy z odmową.

Veruce zdecydowanie brakowało także cierpliwości. Musiała od razu dostawać wszystko to, czego pragnęła, inaczej wpadała w złość. Nie miała nad sobą kontroli i histeryzowała, gdy coś nie szło po jej myśli. Willy Wonka był zapewne pierwszym człowiekiem, który postawił jej wyraźne granice. Veruca opuściła ostatecznie fabrykę upokorzona, cała w śmieciach i żadne pieniądze nie mogły tego zmienić. Była to dla niej bardzo trudna, ale i cenna lekcja.

Dodaj komentarz