„Charlie i fabryka czekolady” to znana i wielokrotnie ekranizowana powieść dla dzieci i młodzieży autorstwa Roalda Dahla. Opowiada ona o wizycie tytułowego Charliego oraz czwórki innych dzieci w ogromnej fabryce czekolady, będącej własnością Willy’ego Wonki. W dziele pojawia się wielu różnych bohaterów.
Charlie Bucket to główny bohater powieści. Ma dziewięć lat i pochodzi z ubogiej rodziny, mieszka w jednym domu z rodzicami i czwórką dziadków. Jego ulubionym przysmakiem jest czekolada, ale ze względu na brak pieniędzy może ją jeść tylko w swoje urodziny. Charlie cierpi, kiedy przechodzi obok sklepów ze słodyczami albo fabryki czekolady. Znalezienie Złotego Talonu i wyprawa do fabryki to spełnienie jego marzeń. Charlie jest grzecznym, empatycznym i posłusznym dzieckiem, którego zachowanie zostaje wynagrodzone. Staje się on właścicielem fabryki czekolady.
Willy Wonka to ekscentryczny właściciel ogromnej fabryki czekolady. Mówi się, że potrafi ze słodyczy stworzyć wszystko. Ubiera się w sposób przyciągający wzrok. Wonka nieustannie eksperymentuje ze słodkościami, tworzy ich nowe rodzaje i ma specyficzny sposób bycia. Jest także dobrym i skutecznym biznesmenem. Na końcu powieści oddaje swoją fabrykę czekolady w ręce Charliego, ponieważ sam się czuje już za stary na prowadzenie jej.
Augustus Gloop to otyły chłopiec, który jest uzależniony od jedzenia, ale jego matka nie widzi w tym nic złego. Augustus jako pierwszy znika w fabryce czekolady, gdy zaczyna pić ją z ogromnej rzeki płynącej przez halę. Augustus opuszcza fabrykę o wiele szczuplejszy.
Veruca Salt to rozpuszczona i niegrzeczna córka bogatych rodziców. Jest rozkapryszona, niemiła oraz niegrzeczna i przywykła do tego, że dostaje wszystko to, co chce. Veryca w fabryce nie rozumie, że nie może kupić jednej z pracujących tam wiewiórek i zostaje razem z rodzicami wyrzucona przez otwór na śmieci.
Violet Beauregarde to kolejna uczestniczka wycieczki do fabryki czekolady. Violet nieustannie żuje gumę, robi sobie tylko przerwy na posiłki. Nie zwraca uwagi na matkę, która mówi jej, że takie zachowanie nie przystoi damie. Violet w fabryce próbuje mimo zakazu eksperymentalnej gumy do żucia, przez co zmienia się w wielką, fioletową jagodę. Nie przywykła ona bowiem do słuchania dorosłych i robi to, co chce.
Mike Teavee to kolejny uczestnik wyprawy do fabryki czekolady. Jest uzależniony od telewizji i nie lubi, gdy ktoś mu przeszkadza w oglądaniu jego ulubionych filmów o gangsterach. W czasie wyprawy do fabryki Mike chce się eksperymentalnie wyemitować, tak jak Willy Wonka emituje na ekrany telewizorów czekoladę. Robi to wbrew zaleceniom właściciela fabryki. Efekt jest taki, że Mike kurczy się do rozmiarów liliputa i trzeba go następnie rozciągnąć.
Umpa-Lumpy to nieznany bohaterom lud z dżungli, który Willy Wonka odnalazł i zatrudnił do pracy w swojej fabryce, by utrzymać w tajemnicy wszystkie sekrety. To niewielkie istoty o wielkości lalki z długimi włosami, które uwielbiają ziarna kakaowca. Lubią śpiewać i tańczyć, układają o dzieciach piosenki i wszystko traktują jak dobry dowcip.
Rodzina Charliego to ubodzy ludzie, którzy wychowują Charliego i mieszkają z nim. Są to jego rodzice i dziadkowie. Dziadek Joe towarzyszy chłopcu w wyprawie do fabryki czekolady i wspiera go w jego marzeniach. Potem przenoszą się z niewielkiego domu do fabryki.
Opiekunowie dzieci to rodzice innych dzieci, które znalazły w czekoladzie Złoty Talon i towarzyszą im w tej wycieczce.