Pięta Achillesa to związek frazeologiczny, który pochodzi z mitologii greckiej. Jest dobrze znany i często używany w literaturze oraz codziennej mowie. Oznacza czyjś słaby punkt lub słabą stronę. Co jeszcze powinno się wiedzieć o związku frazeologicznym pięta Achillesa?
Pięta Achillesa – pochodzenie frazeologizmu
Związek frazeologiczny pięta Achillesa pochodzi z greckiej mitologii. Achilles był słynnym herosem. Jego ojcem był Peleus, argonauta, który wraz z pozostałymi 51 śmiałkami wyruszył na poszukiwanie złotego runa. Matką Achillesa była z kolei Tetyda, morska nimfa. Tetyda chciała zapewnić nieśmiertelność swojemu synowi, dlatego zanurzyła go w wodach rzeki Styks, płynącej w Hadesie. Podczas kąpieli trzymała go za piętę, która stała się jedynym podatnym na zranienie fragmentem ciała Achillesa.
Achilles uczył się walki od centaura Chirona. Należał do grona najlepszych wojowników, dlatego wyruszył na wojnę trojańską, gdzie został śmiertelnie ugodzony strzałą. Parys strzelił prosto w piętę Achillesa, co spowodowało śmierć herosa. Stąd pięta Achillesa stała się synonimem słabego punktu. Pozostałe części ciała Achillesa były odporne na zranienie, dlatego herosa uznawano za niemożliwego do pokonania.
Pięta Achillesa – znaczenie związku frazeologicznego
Pięta Achillesa, czy też inaczej pięta Achillesowa oznacza słaby punkt, słabą stronę jakiegoś człowieka. Może dotyczyć dowolnej kwestii związanej z daną osobą. Związku frazeologicznego używa się, by podkreślić, że ktoś czego nie potrafi lub brakuje mu pewnych cech. Często mówi się, że czyjąś piętą Achillesową jest dziedzina, w której osiąga kiepskie wyniki bez względu na poczynione wysiłki. O pięcie Achillesa wspomina się powszechnie w stosunku do uczniów i studentów, którzy mają problem, by poradzić sobie z jakimś przedmiotem. Nie dotyczy zatem słabości, której konsekwencje mogą być równie poważne co w micie o Achillesie, lecz słabego punktu związanego np. z wiedzą, charakterem, uczuciami.
Jak prawidłowo używać frazeologizmu pięta Achillesa? Oto przykłady jego zastosowania:
- Mam problemy z matematyką, to moja pięta Achillesa.
- Zaborcza miłość do Joanny jest piętą Achillesa Darka, przez nią zupełnie nie radzi sobie z zazdrością.
- W szkole moją piętą Achillesa była nieśmiałość. W ogóle nie zgłaszałam się do odpowiedzi i miałam słabe oceny, mimo że znałam rozwiązania zadań.
- Jestem mało sprawny fizycznie. Sport to moja pięta Achillesowa.