Róg obfitości to związek frazeologiczny, który ma swoje korzenie w mitologii greckiej. Oznacza zjawisko lub rzecz, które zapewniają dostatek i szczęśliwe, bogate życie. Mianem rogu obfitości określa się także śląskie i wielopolskie kolorowe tyty ze słodyczami, wręczane uczniom pierwszej klasy w dniu rozpoczęcia szkoły lub pasowania na ucznia. Czym był róg obfitości w micie o Zeusie i Amaltei?
Róg obfitości w mitologii greckiej
Według mitologii greckiej na początku istnienia świata całym niebem rządził Kronos. Tytan obawiał się utraty władzy, gdyż zgodnie z przepowiednią jego własne dziecko miało strącić go z tronu. Aby tego uniknąć, połykał swoje dzieci tuż po narodzinach. Bogini Reja ukryła jednak Zeusa, który dorastał w schronieniu pod opieką Amaltei. Nimfa Amaltea przyjmowała postać kozy, a następnie karmiła swoim mlekiem boskie niemowlę. Pewnego razu Amaltea straciła jeden róg. Mały Zeus wziął go do ręki i pobłogosławił, tworząc róg obfitości. Od tej pory róg wypełniał się za każdym razem rzeczami, których potrzebował jego właściciel.
Róg obfitości pojawiał się również jako atrybut różnych bóstw. Na różnych obrazach i rzeźbach trzyma go np. Dionizos, który był bogiem zabawy, płodności i dostatku. W sztuce występował wraz z nim również Plutos, uosabiający bogactwo, Pax i Ejrene symbolizujący pokój oraz Iary związany z płodnością i bogactwem. Róg obfitości jako element dekoracyjny w sztuce występował głównie w baroku i klasycyzmie. Przyjmował formę rogu, w którym znajdowały się klejnoty i drogocenne kamienie, owoce lub kwiaty.
Co oznacza róg obfitości jako związek frazeologiczny?
Związek frazeologiczny „róg obfitości” pojawiał się wielokrotnie w literaturze antycznej oraz klasycystycznej, gdy twórcy czerpali inspiracje ze starożytności i mitologii greckiej lub rzymskiej. Obecnie mianem rogu obfitości określa się wszelkie zjawiska, rzeczy i działania, które przynoszą dostatek. Dzięki nim można żyć spokojnie, bez obaw o środki finansowe i materialne na codzienny byt. Róg obfitości to coś, co zapewnia spełnienie marzeń i uzyskanie wszystkiego, czego się pragnie.
W Starożytności określenie róg obfitości było stosowane w przypadku obecnego Bliskiego Wschodu. Rejon Mezopotamii był bogaty w żyzne ziemie, które sprzyjały pozyskiwaniu dużych plonów. Dzięki nim mieszkańcy Bliskiego Wschodu nie cierpieli z powodu głodu i żyli dostatniej niż wielu mieszkańców innych krain geograficznych w starożytności.