Jedną z najbardziej znanych i rozpoznawalnych powieści skierowanych do dzieci i młodzieży wciąż pozostaje wydane w 1964 roku dzieło „Charlie i fabryka czekolady”. To opowieść o wizycie piątki dzieci w tytułowej fabryce czekolady, której właścicielem jest ekscentryczny Willy Wonka. Głównym bohaterem powieści, co widoczne jest już w jej tytule, jest Charlie Bucket, jeden z pięciu zwycięzców w konkursie Wonki.
Charakterystyka Charliego Bucketa
Charlie Bucket ma zaledwie dziewięć lat i pochodzi z bardzo ubogiej rodziny. Mieszka razem z rodzicami, czyli państwem Bucket oraz wszystkimi swoimi dziadkami – Joe, Josephine, którzy są rodzicami jego ojca oraz George i Georgina, czyli rodzice mamy. Jego dziadkowie razem spali na jednym łóżku, natomiast Charlie i jego rodzice na materacach rozłożonych w niewielkim domku. Z powodu biedy Charlie często jadł kapuśniak oraz chleb z margaryną. Jego ulubionym przysmakiem była natomiast czekolada. Ze względu na jej koszt mógł ją jednak jeść tylko raz w roku, dostawał bowiem tabliczkę na swoje urodziny i potem powoli zjadał ją po kawałku przez miesiąc. Charlie jednak był bardzo przywiązany do swojej rodziny, którą szanował i kochał.
Ulubionym dniem Charliego były jego urodziny, bo to wtedy dostawał niewielką tabliczkę czekolady. Nie był chłopcem łapczywym i z rozwagą zjadał otrzymane słodycze, by starczyły mu one na dłużej. Charlie umiał się więc kontrolować i panować nad sobą. Jednak w drodze do szkoły mijał sklep cukierniczy. Przyglądał się wystawie i rozmyślał o wszystkich deserach, jakie były tam widoczne. Doskwierał mu też fakt, że obok jego domu znajdowała się wielka fabryka czekolady Willy’ego Wonki.
Po ogłoszeniu konkursu Charlie próbował znaleźć Złoty Talon w swojej urodzinowej tabliczce czekolady, ale nie udało mu się to. Nad chłopcem zlitował się jego dziadek Joe i dał mu pieniądze na kolejna tabliczkę, ale i tam nic nie znaleźli. Ostatecznie bilet czekał na chłopca w przysmaku kupionym za znalezione na ulicy pieniądze. Wówczas spełniło się zatem jego ogromne marzenie. To pokazuje, że Charlie był cierpliwym i wytrwałym chłopcem, który nie zniechęcał się szybko i dążył do założonego przez siebie celu. Był też uczciwy – przed wydaniem pieniędzy rozejrzał się, czy ktoś ich nie szuka, kupił zaledwie dwie czekoladki, a resztę oddał swojej mamie. Oprócz tego dzielił się także swoimi słodyczami z rodziną. Był więc chłopcem uczciwym, skromnym i bardzo wrażliwym i empatycznym.
W czasie pobytu w fabryce Willy’ego Wonki Charlie zdecydowanie wyróżnia się na tle innych dzieci, które znalazły Złoty Talon. Augustus, Veruca, Violet oraz Mike są niegrzeczni, łamią obowiązujące zasady, nie słuchają dorosłych i pakują się w rozmaite kłopoty – na przykład Augustus wpada do rzeki czekolady, a Violet próbuje zakazanej gumy do żucia. Charlie nie robi takich rzeczy, dostosowuje się do panujących zasad i nie powoduje swoją obecnością żadnych kłopotów. Skupił się na podziwianiu otaczających go niezwykłych rzeczy i atrakcji, zamiast na zaspokajaniu swoich potrzeb.
Postawa Charliego została dostrzeżona i doceniona przez Willy’ego Wonkę. Ogłosił on chłopca zwycięzcą, gdy jako ostatni pozostał w fabryce i nie doprowadził do żadnego wypadku. Pan Wonka zdecydował się także, że to Charliemu przekaże on swoją fabrykę i stanie się ona jego własnością, gdy chłopiec podrośnie. Jego skromność i dobre wychowanie zostały w ten sposób nagrodzone. Charlie przyjął fabrykę, ale natychmiast zaczął myśleć o swojej rodzinie i o tym, czy uda się przenieść ją na teren fabryki. Willy Wonka natychmiast wykonał prośbę chłopca.
Charlie jest zdecydowanie pozytywnym bohaterem i autor powieści wskazuje, że to on jest postacią, jaką powinno się naśladować. Był grzeczny, nie łamał ustalonych reguł i zawsze słuchał dorosłych. Jego postawa wskazywała na to, że w przyszłości wyrośnie on na odpowiedzialnego dorosłego. Miał on ogromne serce i szanował innych ludzi. Dzięki temu otrzymał od życia ogromną nagrodę, jaką była fabryka czekolady Willy’ego Wonki.