„Charlie i fabryka czekolady” to powieść autorstwa brytyjskiego pisarza, Roalda Dahla. Przynależy ona do gatunku, jakim jest fantastyka. Po raz pierwszy wydano ją w roku 1964 i skierowana jest ona głównie do dzieci i młodzieży, doczekała się też adaptacji filmowych. Opowiada ona o przygodach Charliego, ubogiego chłopca, który pewnego dnia ma okazję odwiedzić fabrykę uwielbianej przez niego czekolady. Jej właścicielem jest Willy Wonka.
Charlie i fabryka czekolady – streszczenie krótkie
Charlie to ubogi chłopiec, który wraz z rodzicami i czwórką dziadków mieszka w niewielkim domku i codziennie je kapuśniak. Ich dom znajduje się blisko fabryki czekolady Willy’ego Wonki. Charlie uwielbia czekoladę, ale ze względu na brak pieniędzy je ją tylko raz w roku, w swoje urodziny. Dziadek Joe opowiadał chłopcu, że pan Wonka w swojej fabryce potrafi wyprodukować nawet najbardziej niezwykłe słodycze. Nie wiadomo jednak, kto tam pracuje, ponieważ nie widywano nikogo, kto bym wchodził i wychodził.
Pewnego razu pan Wonka ogłosił konkurs. Piątka dzieci, która znajdzie w czekoladzie Złoty Talon, miała odwiedzić jego fabrykę czekolady i otrzymać zapas słodyczy na całe życie. Początkowo bilet odnalazł otyły Augustus Gloop, potem bardzo bogata i zarozumiała Veruca Salt. W swoje urodziny Charlie otrzymał tabliczkę czekolady, ale nie było w niej Złotego Talonu. Tymczasem kolejnymi szczęśliwymi dziećmi była złośliwa, żująca gumę Violet Beauregarde oraz uzależniony od telewizji Mike Teavee.
Dziadek Joe w tajemnicy dał Charliemu pieniądze na kolejną tabliczkę czekolady, ale w niej także nie było talonu. Tymczasem ojciec chłopca stracił pracę i cała rodzina zaczęła głodować. Jednak pewnego dnia Charlie, wracając ze szkoły, znalazł pieniądze. Kupił za nie dwie tabliczki czekolady. W jednej z nich był Złoty Talon. Do fabryki miał z chłopcem iść dziadek Joe.
W dniu wycieczki przed fabryką zebrał się duży tłum obserwatorów. O godzinie dziesiątej dzieci wraz ze swoimi opiekunami zostały wpuszczone do fabryki przez Willy’ego Wonkę. Na początku zabrano ich do Hali Czekoladowej, która przypominała dolinę z płynącą rzeką czekolady. Była ona transportowana rurami do innych miejsc. Okazało się, że w fabryce pracuje plemię Umpa-Lumpów, które Willy Wonka spotkał w dżungli. Tymczasem niepilnowany przez innych Augustus zaczął pić czekoladę z rzeki, wpadł do niej i następnie został przeniesiony do wytwórni pianek truskawkowych. Umpa-Lumpy zaśpiewały pieśń o łakomstwie chłopca i wraz z jego rodzicami udały się na jego poszukiwania.
Reszta gości wsiadła do landrynkowej łodzi i popłynęła rzeką. Widzieli po drodze magazyny z półproduktami do wytwarzania słodyczy. Następnie dotarli do Hali Wynalazców, gdzie nie można było niczego dotykać. Były tam eksperymentalne słodycze, między innymi guma do żucia, która zawierała cały obiad. Mimo zakazu Violet skosztowała jej, poczuła smak zupy pomidorowej, befsztyku i placka jagodowego. Potem zaczęła puchnąć i zrobiła się fioletowa. Umpa-Lumpy zabrały ją wraz z jej rodzicami, śpiewając pieśń o dziewczynce żującej wciąż gumę.
Wycieczka zwiedzała inne pomieszczenia, aż dotarła do Hali Orzechowej, gdzie wiewiórki rozłupywały orzechy. Veruca zapragnęła jednego ze zwierząt, jednak okazało się, że nie można ich kupić. Wściekła dziewczyna wtargnęła na salę, chcąc chwycić zwierzę, ale wiewiórki uznały, że ma pustą głowę i wrzuciły ją do otworu na śmieci razem z jej rodzicami. Umpa-Lumpy odśpiewały kolejną pieśń, tym razem o Veruce i jej rodzicach.
Zwiedzający udali się dalej, korzystając ze specjalnej windy. Mike Teavee zdecydował się udać do Hali Czekolady Telewizyjnej. Tam Wonka pokazał, jak przy pomocy specjalnych urządzeń emituje się czekoladę podobnie jak obraz telewizyjny. Mike zdecydował, że także chce zostać wyemitowany, co spowodowało, że chłopiec zmniejszył się. Umpa-Lumpy zabrało go wraz z rodzicami, by przywrócić mu jego wzrost, wykonując przy tym kolejną pieśń, tym razem o szkodliwości oglądania telewizji.
Charlie pozostał sam i Willy Wonka pogratulował mu jego zwycięstwa. Zabrał chłopca i jego dziadka windą ponad fabrykę. Stamtąd było widać, jak pozostałe dzieci odmienione wraz ze swoimi opiekunami opuszczają fabrykę. Winda znów ruszyła, a pan Wonka powiedział Charliemu, że czuje się już stary i pragnąłby przekazać mu swoją fabrykę. Charlie zgodził się na to, pod warunkiem, że mógłby zabrać ze sobą swoją rodzinę. Winda wjechała dachem do domu rodziny chłopca i zabrała ze sobą protestujących bliskich Charliego.
Charlie i fabryka czekolady – streszczenie szczegółowe
Poszukiwania Złotego Talonu
Charlie Bucket to chłopiec, który żyje wraz ze swoimi rodzicami i dziadkami w niewielkim, ubogim domku, gdzie na co dzień jedzą bardzo skromnie i dzielą się malutkimi pokojami w siedem osób. Charlie uwielbia czekoladę, ale ze względu na to, że jego rodzina nie ma pieniędzy, je ją tylko raz w roku, w swoje urodziny. Jego ojciec pracował w fabryce pasty do zębów i nakładał nakrętki na tubki z produktem. Przygotowywali więc takie posiłki jak kapuśniak, chleb z margaryną, podczas gdy Charlie codziennie przechodził obok wystawy ze słodyczami, których pragnął, a których nie mógł kupić. Mieszkał też blisko fabryki czekolady Willy’ego Wonki. Charlie bardzo chciał zobaczyć jej wnętrze. Pewnego dnia dziadek Joe opowiedział chłopcu o niesamowitych słodyczach, jakie są w niej produkowane. Willy Wonka miał być bowiem nawet twórcą pałacu z czekolady dla hinduskiego księcia Pondicherry. Budynek rozpuścił się jednak na słońcu i książę pewnego dnia obudził się w wielkim jeziorze czekolady. Wonka wynalazł także lody z czekolady, które nie rozpuszczają się pod wpływem temperatury czy też dwanaście nowych rodzajów czekoladek znanych na całym świecie. Dziadek powiedział też chłopcu, że nikt nie wie, kto pracuje w fabryce, ponieważ nie widać przybywających do niej i opuszczających ją pracowników. Wcześniej zatrudniano tam zwykłych robotników, ale rozpowiadali oni sekrety pana Wonki.