Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi – streszczenie

Autor: Marta Grandke

Rafał Kosik to polski twórca gatunki science-fiction. Jest znany między innymi z powieści zatytułowanej „Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi”. Utwór ten powstał w roku 2004 i jest pierwszą częścią cyklu pod tytułem „Felix, Net i Nika”. Dzieło to opowiada o trójki przyjaciół, którzy uczęszczają do warszawskiego gimnazjum. To właśnie tam Gang Niewidzialnych Ludzi napada na banki i nikt nie potrafi rozwiązać ich tajemnicy. Tymczasem bohaterowie całkiem przypadkiem odkrywają ich sekret i zostają zamieszani w tę sprawę. Jest to książka, która łączy w sobie wiele motywów science-fiction z powieścią detektywistyczną, główni bohaterowie rozwiązują bowiem wiele zagadek. Przeznaczona jest ona głównie dla młodzieży.

Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi –  streszczenie krótkie

W Warszawie działał Gang Niewidzialnych ludzi, który okradał banki. W międzyczasie Felix Polon rozpoczął naukę w nowej szkole, czyli w gimnazjum imienia profesora Kuszmińskiego. Tam zaprzyjaźnił się z Netem i Niką. Dzieci wspólnie zaczęły szukać sposobu na zemstę na szkolnych chuliganach, Marcelu i Rubenie. Wspólnymi siłami udaje im się odnaleźć ich kryjówkę i uczniowie gimnazjum odzyskują skradzione rzeczy. W międzyczasie Felix, Net i Nika pomagają policji znaleźć Gang Niewidzialnych Ludzi, ale nie udaje się schwytać jego członków. Wszyscy uciekają.

Następnie Net korzysta z pomocy swojego ojca informatyka, by stworzyć sztuczną inteligencję o imieniu Manfred, Wymyka się ona jednak chłopcu spod kontroli. Efektem tego jest to, że Manfred rozwiązuje problem z korkami, który dręczy miasto. W międzyczasie w gimnazjum zaczyna straszyć. W związku z tym na strychu odkryte zostają szczątki pilota oraz jego córki. 

Babcia Felixa opowiada bohaterom historię o pierścionku, który straciła w czasie wojny. Dzieci odbywają wycieczkę do zamku na Kociej Skale. Tam spotykają gnoma, który strzeże skarbu, jednak nie jest on przeznaczony dla trójki przyjaciół. Tymczasem Manfred pomaga im odnaleźć utracony pierścionek w skarbie gnoma. Felix zwraca go babci w czasie świąt.

Bohaterowie w czasie ferii wyjeżdżają w góry. Podczas zjazdu na nartach Nika wjeżdża do lasu i znika. Chłopcy próbują ją znaleźć, ale zamiast tego spotykają UFO. Następnego dnia Nika odnajduje się. Noc spędziła w norze niedźwiedzia-albinosa. Dziewczyna wyznaje też przyjaciołom, że jej ojciec nie żyje, mieszka sama i ma zdolność telekinezy i telepatii. Bohaterowie potem robią zdjęcie UFO. Okazuje się, że nad spodkiem latającym pracuje ojciec Felixa razem z zagranicznymi naukowcami.

Ojciec Felixa wspomina też o notatkach profesora Kuszmińskiego. Okazuje się, że odnalezione na strychu szkoły szczątki to on i jego rodzina. Bohaterowie dowiadują się też, że Manfred przyjaźni się z programem o imieniu Vidoktor, który pomaga w działaniu Gangu Niewidzialnych Ludzi. Bohaterowie udają się do jego siedziby w Silver Tower. Tam okazuje się, że członkowie gangu są robotami. Przyjaciele odzyskują księgę profesora Kuszmińskiego. Przylatuje po nich ojciec Felixa spodkiem latającym. Okazuje się, że razem z ojcem Neta współtworzył misję marsjańską.

Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi –  streszczenie szczegółowe

Pierwszy dzień w nowej szkole i walka z chuliganami

Pierwszy dzień w gimnazjum imienia profesora Kuszmińskiego zaczął się dla Felixa Polona od tego, że mama podwiozła go na lekcje. Felix miał trzynaście lat, był szczupły i jasnowłosy. Jego tata był tego dnia zajęty swoimi wynalazkami. Nowych uczniów powitał dyrektor, Juliusz Stokrotka, a Felix w hallu dojrzał dziewczynę, która przyciągnęła jego uwagę. Felix cieszył się tego dnia z pierwszego kieszonkowego, ale zostało ono skradzione przez szkolnych chuliganów, Marcela i Rubena. W obronie Felixa stanął Ernest, który wytłumaczył mu niektóre szkolne obyczaje. 

Potem Felix udał się na lekcje i tam spotkał swojego nowego przyjaciela, czyli Neta Bieleckiego. Net miał minikomputer, dzięki któremu sprawdził, do której klasy powinni iść. Potem spotkali znów tych samych chuliganów. Szarpali rudowłosą dziewczynkę, którą Felix widział wcześniej. Była to Nika Mickiewicz. Uratował ją dzwonek i okazało się, że cała trójka chodzi do jednej klasy.

Po lekcji bohaterowie znowu byli świadkami tego, jak Ruben i Marcel kogoś prześladują. Tym razem kradli długopis. Przyjaciele postanowili zareagować i dać im nauczkę.

Wieczorem w domu Felixa panował kiepski nastrój. Jego ojciec miał problemy ze swoją maszyną w pracy i martwił się gangiem niewidzialnych ludzi. Mama Felixa pracowała w banku jako dyrektor marketingu i nie zdążyła jeszcze wrócić do domu. Jej mąż chciał stworzyć maszynę, która pomoże w ujęciu złodziei.

Dodaj komentarz