Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi jako powieść science-fiction

Autor: Marta Grandke

W polskiej literaturze obecnych jest wiele powieści z gatunku science-fiction, a ich przykładem mogą być dzieła Stanisława Lema. Na ich tle wyróżnia się jednak powieść autorstwa Rafała Kosika zatytułowana „Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi”. Jest to połączenie powieści młodzieżowej z przygodową w gatunku science-fiction. W związku z tym zawarto w niej wiele wyznaczników tego nurtu fantastyki.

Tym, co sprawia, że dzieło Rafała Kosika, wpisuje się w gatunek science-fiction, jest poruszona tematyka technologii i jej rozwoju. Autor zauważa, jak bardzo zmienia się rzeczywistość wokół człowieka i do jakiego stopnia została ona zajęta przez liczne urządzenia, programy, czy nawet sztuczną inteligencję. Kosik oczywiście pokazuje zalety tego rozwoju i to, w jaki sposób kolejne osiągnięcia cywilizacji ułatwiają codzienne życie człowieka. Z drugiej strony opisuje także zagrożenia, które mogą z tego wynikać. Przykładem jest program o imieniu Morten, który stoi za Gangiem Niewidzialnych Ludzi. Zaczyna od okradania banków, ale chce ostatecznie przejąć kontrolę nad światem i stanowi nawet niebezpieczeństwo dla życia bohaterów. Autor zawarł więc w dziele liczne refleksje na temat tego, jak technologia może ostatecznie zmienić życie człowieka i czego ludzie powinni się wystrzegać w kontaktach z nią. Jego przemyślenia wybiegają w przyszłość, ponieważ w okresie powstawania powieści nie wszystkie z opisywanych możliwości były już w zasięgu osiągnięć człowieka w nauce.

Mimo tych niebezpieczeństw technologia jest już nieodłącznym elementem życia bohaterów książki. Korzystają z programów, komputerów i innych wynalazków, które zdecydowanie ułatwiają im życie. Dzięki temu Net bez trudu może wprowadzać zmiany w szkolnej sieci czy znaleźć swoją klasę. Sztuczna inteligencja rozwiązuje także problem korków w Warszawie. Wynalazki pozwalają bohaterom znaleźć także kryjówkę szkolnych chuliganów i w ten sposób odzyskać skradzione przez nich rzeczy. Wiele osób zajmuje się w tej powieści technologią, na przykład ojciec Felixa jest wynalazcą, a ojciec Neta informatykiem.

W powieści „Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi” bohaterami są nie tylko ludzie, ale także roboty i programy. Są równorzędnymi postaciami – wpływają na zmianę rzeczywistości, kontaktują się z innymi, mają swoje motywacje. Mogą być pomocne, jak Manfred, albo złe jak Morten. Są więc bardzo różnorodne. Takie podejście do bohaterów możliwe jest głównie w dziełach science-fiction, gdzie roboty i sztuczna inteligencja zdobywają samodzielność i zaczynają się też upodabniać do człowieka.

Powieść Rafała Kosika o przygodach trójki przyjaciół doskonale wpisuje się więc w wyznaczniki powieści science-fiction. Można w niej znaleźć wiele refleksji na temat technologii i jej rozwoju, a nowoczesne programy i wynalazki bez wątpienia wpływają na życie ludzi, a nawet stają się równorzędnymi partnerami dla nich.

Dodaj komentarz