Felix Polon – charakterystyka

Autor: Marta Grandke

Rafał Kosik to polski pisarz science-fiction. Znany jest z takich książek przeznaczonych dla młodzieży jak „Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi”. Opisuje w niej trójkę przyjaciół uczęszczających do warszawskiego gimnazjum i zajmujących się także rozwiązywaniem wielu zagadek. Głównym bohaterem powieści jest trzynastoletni Felix Polon, który wśród swoich rówieśników zwracał uwagę licznymi gadżetami, z których korzysta dzięki pracy swojego ojca-wynalazcy.

Charakterystyka Felixa Polona

Felix to uczeń gimnazjum, który na oko nie wyróżnia się niczym szczególnym. Uczęszcza do klasy IA wraz ze swoimi nowymi przyjaciółmi, Netem i Niką. Ma jasne włosy, piwne oczy, jest szczupły i nie miał żadnych szczególnych cech. Na rozpoczęciu roku szkolnego miał na sobie koszulę oraz ciemny garnitur, ale na co dzień nie ubierał się tak elegancko. Jego matka pracowała jako dyrektorka marketingu w banku, ojciec natomiast był wynalazcą, dlatego Felix często miał przy sobie różne, dziwne urządzenia. Felix był zainspirowany pracą ojca i starał się go pod tym względem naśladować. W związku z tym chłopak na przykład samodzielnie ulepszył swój rower, montując w nim dodatkowe czujniki i gadżety. Działania ojca napełniały chłopca dumą i często chętnie prezentował je swoim znajomym w szkole.

Chłopiec jest bardzo przywiązany do swoich znajomych i rodziny. Chętnie spędza czas z rodzicami, a przyjaciele są dla niego niemal tak samo ważni. Często przeżywa z nimi wyjątkowe przygody, a w ich trakcie jest zrobić dla znajomych z klasy bardzo wiele, o czym przekonują się Net i Nika. Felix dba o swoich bliskich, o czym świadczy na przykład fakt, że odnalazł zaginiony pierścionek jego babci Lusi i zwrócił go jej w trakcie świąt. Martwi się też o Nikę, gdy podejrzewa, że jej ojciec ją zaniedbuje. Gdy dziewczyna zaginęła w trakcie jazdy na nartach, Felix bez wahania rozpoczął jej poszukiwania. W domu chłopak między innymi pomaga też swojemu ojcu w jego wynalazkach.

Felix doskonale zdaje sobie sprawę z tego, co jest dobre, a co złe i jest w stanie się poświęcić w obronie tego, co dla niego ważne. Dlatego bez wahania włączył się do poszukiwania Gangu Niewidzialnych Ludzi i nie wahał się wziąć udziału w starciu z groźnym Mortenem. Rozwiązał też sprawę szkolnych chuliganów i złodziei, którzy dręczyli uczniów jego szkoły.

To, co wyróżnia Felixa, to także jego bystry umysł i ciekawość. Nieustannie rozwiązuje on z przyjaciółmi kolejne zagadki, które często są wyzwaniem nawet dla dorosłych. Jest więc naprawdę inteligentnym dzieckiem, które sprawnie porusza się wśród wielu trudnych zagadnień. Mimo to czasami nie chciało mu się spędzać czasu na nauce i próbował znaleźć inne sposoby na to, jak otrzymywać dobre oceny ze sprawdzianów. Często Felix poświęcał lekcje na rzecz zagadek i wagarował.

Felix był więc dzieckiem, które z pewnością miał liczne zalety, ale też i wady, charakterystyczne dla dzieci w jego wieku. Był sprytny, inteligentny i bardzo kreatywny, bez trudu stawał przed kolejnymi wyzwaniami i zagadkami, jeśli go zaciekawiły. Nie zawsze miał ochotę poświęcać czas na szkołę, ale za to zawsze był oparciem dla swoich bliskich. Wyjątkowe przywiązanie do rodziców i przyjaciół to coś, co z pewnością wyróżniało go na tle jego rówieśników z klasy.

Dodaj komentarz