Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi jako powieść detektywistyczna

Autor: Marta Grandke

Powieść Rafała Kosika zatytułowana „Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi” przynależy do różnych kategorii, takich jak powieść młodzieżowa, przygodowa czy science-fiction. Główny wątek opiera się jednak o rozwiązanie przez trójkę bohaterów – uczniów warszawskiego gimnazjum – zagadki tajemniczego Gangu Niewidzialnych Ludzi. Bezkarnie okrada on kolejne banki w stolicy, a policja i rząd nie są w stanie schwytać jego członków. W związku z tym powieść Kosika można także określić jako detektywistyczną.

Tym, co wyróżnia powieść detektywistyczną, jest fakt, bohaterowie rozwiązują zagadki. W przypadku powieści „Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi” jest to sprawa tytułowego gangu. Napada on na warszawskie banki, w tym na ten, w którym pracuje mama Felixa jako dyrektorka marketingu. Jego członkowie są bardzo trudni do schwytania, ponieważ po dokonanej kradzieży dosłownie rozpływają się w powietrzu. Trójka bohaterów musi dowiedzieć się więc, kim oni są i w jaki sposób udaje im się znikać z miejsca zbrodni. Felix, Net i Nika przypadkowo wpadają na ich trop, w czasie gdy patrolowali okolicę przy pomocy helikoptera należącego do Felixa. Ostatecznie to właśnie trójka nastolatków rozwiązuje tę zagadkę, nie zaś policja czy inni dorośli. Gang Niewidzialnych Ludzi okazuje się być sztuczną inteligencją o imieniu Morten, która może wcielać się w różne sprzęty, na przykład modułowe roboty. Bohaterom udaje się powstrzymać jego próbę przejęcia władzy nad światem.

Inną cechą powieści detektywistycznej jest to, że punkt kulminacyjny akcji to rozwiązanie zagadki. W przypadku powieści Kosika będzie to rozwiązanie zagadki Gangu Niewidzialnych Ludzi i odkrycie, że zarządza nim zbuntowana sztuczna inteligencja, czyli Morten. Przez całą akcję powieści dzieci zbierają ślady i wskazówki, które ostatecznie doprowadzają bohaterów do tych wniosków. Dzięki temu mogą też stanąć z Mortenem do walki i powstrzymać jego działalność oraz nie dopuścić do tego, by przejął on władzę nad światem. Stawia to ich w śmiertelnym niebezpieczeństwie.

W powieści detektywistycznej rozwiązanie przychodzi na drodze dedukcji. Felix, Net i Nika stopniowo łączą ze sobą poszczególne wątki, takie jak na przykład próba włamania do domu Felixa. W ten sam sposób dzieci rozwiązują zagadkę śmierci profesora Kuszmińskiego oraz jego córki. Kolejną tajemnicą, którą rozwikłali, jest zaginięcie rodzinnej pamiątki, czyli pierścionka babci Lusi. Dedukcja i logiczne wnioskowanie pozwala im na dopasowywanie do siebie faktów. Dokonują w ten sposób rzeczy, które nie udały się dorosłym.

Powieść Rafała Kosika zatytułowana „Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi” ma więc w sobie wiele cech powieści detektywistycznej. Występują tam liczne zagadki, które bohaterowie rozwiązują na drodze dedukcji, a punktem kulminacyjnym jest poznanie odpowiedzi na najważniejszy sekret, czyli kim są członkowie tytułowego gangu.

Dodaj komentarz