Morten – charakterystyka

Autor: Marta Grandke

„Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi” to powieść młodzieżowa polskiego twórcy gatunku science-fiction, czyli Rafała Kosika. Opowiada ona o przygodach trójki tytułowych bohaterów, którzy rozwiązują różne zagadki. Ich głównym przeciwnikiem szybko staje się przywódca gangu, czyli Morten.

Charakterystyka Mortena

Morten to sztuczna inteligencja, która odpowiada za działalność tytułowego Gangu Niewidzialnych Ludzi. Okradają oni banki i rozpływają się bez słowa. Morten był tak naprawdę jego jedynym członkiem i wcielał się w różne roboty modułowe, dzięki czemu skutecznie dokonywał zaplanowanych napadów. Morten sam w sobie okazał się także być kopią innego programu, znanego pod imieniem Vidoktor.

Morten podobnie jak Manfred usamodzielnił się, jednak zdecydował się zostać przestępcą i to właśnie do dokonywania kradzieży wykorzystywał swoje niezwykłe umiejętności. Wybrał Silver Tower jako swoją siedzibę i stamtąd zarządzał działaniami gangu. Morten przyjmował różne postaci, mógł być groźnym robotem lub sprzętem AGD. Ułatwiało mu to jego działania. Był też bardzo przebiegły i przez długi czas udawało mu się wszystkich oszukiwać. W ten sposób unikał schwytania oraz aresztowania.

Morten był bardzo ambitnym programem. Z czasem zwykłe kradzieże przestały mu wystarczać i chciał zapanować nad światem. W tym celu chciał przejąć zapiski profesora Kuszmińskiego, ale Felix, Net i Nika powstrzymali go. Morten podszywał się pod ludzi, ale nic sobie nie robił z faktu, że nie jest człowiekiem. Chciał wciąż realizować swoje sny o władzy absolutnej.

Morten był bezwzględny, chciał posunąć się nawet do morderstwa głównych bohaterów. Tym samym obrazował niebezpieczeństwa, jakie niesie ze sobą rozwój sztucznej inteligencji.

Dodaj komentarz