Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi jako powieść przygodowa

Autor: Marta Grandke

Jedną z najpopularniejszych powieści młodzieżowych wciąż pozostaje pozycja „Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi” autorstwa Rafała Kosika. Opowiada ona historię trójki przyjaciół, wspólnie uczęszczających do warszawskiego gimnazjum i rozwiązujących różne zagadki, jakie stają na ich drodze. Powieść Kosika ze względu na jej fabułę określana jest mianem powieści przygodowej.

To, co wyróżnia powieść „Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi” i sprawia, że pasuje ono do wyznaczników gatunkowych powieści przygodowych, to przede wszystkim bardzo wartka, dynamiczna fabuła, w której cały czas coś się dzieje. Bohaterowie zmagają się ze szkolnymi złodziejami, próbują złapać gang, odbywają wycieczki w różne miejsca, szukają skarbu, spotykają yeti i walczą z groźnymi robotami. W krótkim okresie doświadczają oni wielu przygód i rozwiązują liczne zagadki. Gang Niewidzialnych Ludzi i problemy związane z ich działalnością to tylko jeden spośród wielu emocjonujących wątków, jakie pojawiają się na kartach książki.

Z powieścią przygodową zazwyczaj łączy się także motyw podróży. Jest on obecny także w tym przypadku. Bohaterowie nieustannie się przemieszczają i wyjeżdżają w różne miejsca, na przykład w góry w trakcie ferii. Odwiedzają także zamek na Kociej Skale, gdzie odnajdują skarb pilnowany przez gnoma. W trakcie tych wyjazdów bohaterowie przeżywają kolejne emocjonujące przygody, które zbliżają ich do siebie i sprawiają, że dzieci muszą bardzo starać się pokonać kolejne wyzwania.

Trudności, próby, wyzwania i testy dla charakteru postaci, to kolejny wyznacznik powieści przygodowej, który spełnia dzieło Rafała Kosika. Felix, Net i Nika mierzą się z wieloma problemami, które ich sprawdzają i nieustannie wymuszają na nich rozwój i sprawdzanie własnych sił. Dzieci muszą wykazać się hartem ducha, by dowieść swojej wartości i pokazać czytelnikom, że zawsze trzeba dawać z siebie wszystko. Powieść ta nie skupia się na ich stanach emocjonalnych czy głębokich przeżyciach, tylko ma być okazją do ukazania, jak konkretne cechy charakteru działają na korzyść bohaterów.

Jak widać, powieść Rafała Kosika pod tytułem „Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi” idealnie wpisuje się w założenia powieści przygodowej. Występuje w niej warta, szybka i emocjonująca akcja, bohaterowie stają w obliczu wielu trudności i odwiedzają wiele miejsc, w których mierzą się z kolejnymi zagadkami i problemami. Głównym założeniem takiego dzieła jest zajęcie czytelnika, dostarczenie mu rozrywki i sprawienie, by przyjemnie spędził on czas z książką. Rafał Kosik doskonale wypełnił te założenia w trakcie pisania swojego tekstu.

Dodaj komentarz