Który z bohaterów książki Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi był twoim zdaniem najciekawszy?

Autor: Marta Grandke

Powieść autorstwa Rafała Kosika zatytułowana „Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi” przedstawia historię trójki uczniów z warszawskiego gimnazjum, którzy wspólnie rozwiązują tajemnicę napadów dokonywanych przez tytułowy gang oraz wiele innych zagadek. W powieści występuje wiele bardzo ciekawych postaci, a każda z nich wyróżnia się czymś naprawdę szczególnym. Jednak na ich tle najbardziej wyróżnia się jedna z tytułowych bohaterek, czyli Nika Mickiewicz.

Nikę po raz pierwszy widzimy oczami Felixa Polona, który od samego początku uważa ją za kobietę z charakterem. Ma ona przenikliwe spojrzenie i miedziane loki, przyciąga więc wzrok. Miała ona też własny, bardzo charakterystyczny styl, zawsze nosiła ciężkie buty takie jak martensy. Jednak na wyglądzie nie kończy się jej niezwykłość. Nika obdarzona jest bowiem – jako jedyna – niesamowitymi umiejętnościami, takimi jak telepatia czy telekineza. Początkowo nie chciała się ona z nimi ujawniać przed przyjaciółmi. Obawiała się tego, jak mogliby oni zareagować na taką informację. Okazało się jednak, że jej znajomi zachowali się bardzo dobrze i wręcz zachęcali Nikę do korzystania z jej zdolności. Dzięki temu w krytycznych sytuacjach była ona w stanie uratować ich przed zagrożeniem takim jak Morten.

Nika była jednak ciekawa i wyjątkowa nie tylko ze względu na telekinezę. To postać bardzo skryta, a jej tajemnice wyjaśniają się z czasem, gdy jest ona gotowa w pełni zaufać swoim przyjaciołom. Przez długi czas dziewczyna utrzymuje, że mieszka z ojcem, który pracuje jako akwizytor i ma problemy z nadmiernym spożywaniem alkoholu. Zjawia się nawet w szkole z podbitym okiem, a Felix i Net w związku z tym chcą ją ratować. Okazuje się jednak, że Nika nie mówiła im prawdy. Jej mama zmarła, gdy dziewczynka miała sześć lat, a ojciec umarł całkiem niedawno. Nika nie przyznała się jednak do tego – ukrywała ten fakt, ze strachu przed tym, że trafi do Domu Dziecka. Zamiast tego pobierała rentę ojca i sama się utrzymywała. Żyła przez to znacznie skromniej niż na przykład Felix czy Net. Nika miała więc ogromny hart ducha i była bardzo odważna. Samotnie dbała o siebie i stawiała czoła światu w wieku trzynastu lat. Była też bardzo dojrzała, w przeciwnym razie jej plan nie mógłby się powieść. Taki charakter jest bardzo niezwykły i zaskakujący u dziecka w jej wieku, co czyni z Niki bardzo wyjątkową postać. Mimo iż przeżywała wiele trudności w swoim życiu – których dzieci nie powinny doświadczać – ona wciąż dawała sobie radę i nie poddawała się. Była też miła, empatyczna i wspierająca dla swoich bliskich. Cechowała ją też inteligencja, która pozwoliła jej obmyślić plan samodzielnego życia i trzymać się go.

Na tle swoich rówieśników z powieści Nika wypada najbardziej interesująco. Jest doświadczona przez los, ale także została obdarowana niezwykłymi zdolnościami. Dodatkowo czytelnik odkrywa jej sekrety w trakcie książki i dopiero z czasem dowiaduje się, jak intrygującą postacią jest ta dziewczyna.

Dodaj komentarz