Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi – motywy literackie

Autor: Marta Grandke

Rafał Kosik jest polskim pisarzem science-fiction i autorem powieści zatytułowanej „Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi”. To książka dla młodzieży, opowiadająca o przygodach trójki przyjaciół z warszawskiego gimnazjum, rozwiązujących różne zagadki, w tym działalność tytułowego gangu. W powieści można wyszczególnić wiele motywów literackich, wiążących się z licznymi wątkami pojawiającymi się w tekście.

Motyw technologii

Jednym z ważniejszych motywów w powieści Rafała Kosika jest technologia. Wiążę się ona z wątkiem tytułowego gangu, którym zarządza sztuczna inteligencja wcielająca się w roboty. Technologia towarzyszy bohaterom wszędzie, ponieważ ojciec Felixa jest wynalazcą, a ojciec Neta informatykiem. Ich synowie korzystają z ich dokonań i przejmują pasję. W powieści cały czas pojawia się więc temat sztucznej inteligencji, robotów, wynalazków oraz rozmaitych urządzeń elektrycznych. Autor rozważa korzyści i zagrożenia dla ludzkości płynące z rozwoju technologii/

Motyw przyjaźni

Powieść opowiada o znajomości trójki gimnazjalistów, Felixa, Neta i Niki, stąd też bardzo istotny jest motyw przyjaźni. Pojawia się ona między nimi już pierwszego dnia w nowej szkole. Dzieci trzymają się razem, wspierają w trudnych chwilach, powierzają sobie wzajemnie swoje sekrety, ale też doskonale się razem bawią i rozwiązują wspólnie zagadki. Powieść pokazuje więc, jak ważna jest przyjaźń w życiu każdego człowieka.

Motyw dorastania

Bohaterowie powieści „Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi” to nastolatkowie – mają około trzynastu lat, w książce pojawia się więc motyw dorastania. Autor prezentuje wiele spośród problemów, jakie mu towarzyszą – szkoła, pierwsze zauroczenia, kontakty z rodzicami i inne sprawy, jakie zajmują dzieci dopiero poznające otaczający je świat. Dzięki temu młodsi czytelnicy mogą utożsamiać się z bohaterami i opisywanymi przez pisarza trudnościami, z którymi sami mogą borykać się w prawdziwym życiu.

Motyw przestępstwa

Bohaterowie mierzą się z kryminalną działalnością tytułowego Gangu Niewidzialnych Ludzi, w powieści pojawia się zatem motyw przestępstwa i przestępców. Takie zachowanie zostaje pokazane jako niewłaściwe i godne potępienia. Trójka przyjaciół robi wszystko, by zapobiec kolejnym dokonaniom Mortena, który chce zdobyć władzę nad światem.

Motyw samotności

Nika Mickiewicz, jedna z bohaterek, samodzielnie mierzy się z wielkimi trudnościami i ukrywa swoje niezwykłe moce przed przyjaciółmi. Związany jest z tym motyw samotności. Nika obawia się konsekwencji odkrycia swoich tajemnic przed innymi. Książka pokazuje jednak, że nie z każdym problemem człowiek musi mierzyć się samotnie, jeśli ma przyjaciół.

Motyw fantastyki

W powieści pojawia się też motyw fantastyki. Opiera się on na takich nadprzyrodzonych elementach jak obecność gnoma, telekinezy czy duchów na strychu szkoły. Należą one do naturalnych elementów świata przedstawionego w książce.

Motyw skarbu

W książce jest także motyw skarbu pilnowanego przez gnoma. Bohaterowie muszą udowodnić swoją wartość, by go zdobyć, bo nie jest przeznaczony dla nich. W skarbie ukryta jest rodzinna pamiątka babci Felixa.

Motyw szkoły

W związku z wiekiem bohaterów pojawia się motyw szkoły, warszawskiego gimnazjum. Dzieci uczęszczają na lekcje, uczą się do sprawdzianów i zmagają z typowymi szkolnymi problemami, tak jak inne osoby w ich wieku. Nie wahają się jednak wagarować, gdy zagadka jest ciekawsza od zajęć szkolnych.

Dodaj komentarz