Nika Mickiewicz – charakterystyka

Autor: Marta Grandke

Rafał Kosik to znany polski twórca gatunku science-fiction. Wyróżnił się powieściami dla młodzieży, wśród których znana jest pozycja „Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi”. Opowiada ona o perypetiach trójki przyjaciół z warszawskiego gimnazjum. Przeżywają oni wiele przygód i rozwiązują liczne zagadki, takie jak tajemnica Gangu Niewidzialnych Ludzi. Do paczki trójki znajomych należy między innymi Nika Mickiewicz.

Charakterystyka Niki Mickiewicz

Nika jest trzynastoletnią dziewczyną i chodzi do klasy IA gimnazjum imienia profesora Kuszmińskiego razem z Felixem i Netem. Ma rude, kręcone włosy, których nie mogła ułożyć oraz zielone, przenikliwe oczy. Była także dość niska. Gdy Felix zobaczył ją po raz pierwszy, od razu uznał, że to osoba o wyróżniającym się charakterze. Zazwyczaj ubierała dżinsową kurtkę i ciężkie martensy, które zwracały uwagę przy jej szczupłej sylwetce. Cechowała się oryginalną urodą, ale mimo to była określana przez innych jako ładna dziewczyna.

Podczas gdy jej znajomi żyli w kochających rodzinach, Nika zmagała się z trudną sytuacją. Felix i Net na początku znajomości nie zdawali sobie nawet z tego sprawy. Zdarzało się, że przychodziła do szkoły z podbitym okiem i żyła w dużo skromniejszych warunkach niż chłopcy. Przez dłuższy czas utrzymywała, że jej ojciec jest akwizytorem i nadużywa alkoholu, ale w rzeczywistości okazało się, że dziewczyna mieszka sama, ponieważ jej rodzice nie żyją. Nie zgłosiła ona śmierci ojca, dlatego żyła z jego renty. Nika jest więc bardzo samodzielna i zaradna, życie zmusiło ją do przedwczesnego dojrzewania i opiekowania się sobą w bardzo młodym wieku.

Nie tylko śmierć ojca była sekretem, który Nika ukrywała. Z czasem wyznała także, że ma nadprzyrodzone zdolności telepatii i telekinezy. Była więc naprawdę wyjątkową osobą. Jej umiejętności kilkukrotnie ratowały grupę przyjaciół z tarapatów. Dodatkowo dziewczyna miała bardzo szeroką wiedzę na temat niespotykanych zjawisk.

Z racji swoich skromnych warunków finansowych, Nika bywała wyśmiewana przez rówieśników. Żyła w ubogim mieszkaniu i musiała sobie jakoś radzić. Dawała radę i była bardzo odważnym dzieckiem. Ze wszystkich sił starała się uniknąć wykrycia, by nie trafić do Domu Dziecka. Cieszyła się z drobnych rzeczy, na przykład wtedy, gdy święty Mikołaj wręczył jej nową kurtkę jako świąteczny prezent.

Felix i Net byli najbliższymi przyjaciółmi Niki. Nie miała ona zbyt wielu koleżanek, a czasami bywała ona zazdrosna o inne dziewczyny takie jak Aurelia, w której zakochał się Net. Była jednak dobrą, wrażliwą osobą, która dbała o swoich bliskich, a miała ich niewielu. Ratowała chłopców na wszystkie sposoby, jakie tylko znała i pomagała im w każdej trudnej sytuacji. 

Nika była osobą o silnym charakterze, która zawsze miała własne zdanie na każdy temat i nie wahała się go bronić, gdy miała miejsce taka sytuacja. Była także bardzo odważna i inteligentna, co wielokrotnie udowadniała w trakcie przygód całej trójki znajomych. Miała wiele sekretów, przez co wydawała się tajemnicza, ale działo się to tak, ponieważ starała się chronić za wszelką cenę w trudnej sytuacji, w której się znalazła. Nika zwraca uwagę innych i łatwo zdobywa przyjaciół i pokazuje, jak bardzo wartościową osobą jest na każdym kroku.

Dodaj komentarz