Net Bielecki – charakterystyka

Autor: Marta Grandke

„Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi” to powieść młodzieżowa autorstwa Rafała Kosika, popularnego polskiego pisarza science-fiction. Dzieło to przybliża przygody trójki przyjaciół z warszawskiego gimnazjum, którzy wspólnie rozwiązują zagadki, takie jak na przykład działalność tytułowego Gangu Niewidzialnych ludzi. Głównym bohaterem jest Felix Polon, a jednym z jego najlepszych przyjaciół jest Net Bielecki.

Charakterystyka Neta Bieleckiego

Net Bielecki to tak jak Felix trzynastoletni uczeń warszawskiego gimnazjum imienia profesora Kuszmińskiego. Uczęszczał do klasy IA wraz z Felixem i Niką. Jego ojciec to informatyk, który współpracuje z panem Polonem. Net także interesuje się komputerami i samodzielnie tworzy nawet sztuczną inteligencję, czyli Manfreda. Nie przejmował się przesadnie tym, jak wyglądał i często nosił na przykład luźne bojówki. Net to imię, które sam sobie nadał, ponieważ nie lubił tego, jak brzmiało jego prawdziwe miano. Net to bardzo inteligentny chłopiec, a jego umiejętności często przydawały się grupie przyjaciół w trakcie rozwiązywania licznych zagadek. Chłopiec był wysoki i bardzo szczupły, jego blond włosy były rozczochrane. 

Osobą, która sprawiła, że Net zainteresował się komputerami, był jego ojciec. Jego matka była bowiem malarką, a chłopiec żył w zamożnej rodzinie. Mieszkał z rodzicami w nowoczesnym apartamencie na dwudziestym piętrze. W trakcie powieści okazuje się, że pasja Neta doprowadziła do tego, że wiedział on więcej o komputerach i ich używaniu od szkolnego nauczyciela informatyki, jednak zachował tę wiedzę dla siebie, by nie przyciągać uwagi innych osób. Zawsze miał też przy sobie komputer, uważał bowiem, że inne sposoby pisania są już przestarzałe.

Net był bardzo pewny siebie, a swoją samoocenę opierał o swoją wiedzę o komputerach. Czasami sprawiało to, że błędnie oceniał sytuację i za bardzo wierzył we własne możliwości. Miało to miejsce na przykład wtedy, gdy stworzona przez niego sztuczna inteligencja, Manfred, wyrwała mu się spod kontroli i zdobyła samodzielność. Chłopak musiał się wówczas przyznać ojcu do pracy nad tym projektem. Wszystko to sprawiło też, że Net miał kłopoty w szkole, gdzie sądzono, że cierpi z powodu rozdwojenia osobowości, podczas gdy on rozmawiał ze sztuczną inteligencją. Ostatecznie jednak zamiłowanie do komputerów okazało się być bardzo ważne w trakcie walki z Gangiem Niewidzialnych Ludzi. To działania Neta zawiesiły bowiem działania agresywnych robotów i pozwoliły przyjaciołom na ucieczkę przed nimi.

Zazwyczaj Net był dobrym przyjacielem i wspierał swoich znajomych, zdarzało mu się jednak być trochę złośliwym czy kpić z niektórych rzeczy. Zdarzało się, że wyśmiewał ubogie mieszkanie Niki czy też dziwił się, że inni nie podzielają jego miłości do komputerów. Mimo to potrafił poświęcić się dla bliskich i być dla nich oparciem w ciężkich chwilach. Był więc z gruntu dobrą osobą i dobrze było pozostawać z nim w przyjacielskich stosunkach. 

Net jest więc chłopcem wyróżniającym się na tle swoich rówieśników. Jego pasja, jaką były komputery, bywała nieobliczalna, ostatecznie jednak przyczyniła się do uratowania jego przyjaciół i do rozbicia Gangu Niewidzialnych Ludzi. Net w gruncie rzeczy był wrażliwym, empatycznym chłopcem.

Dodaj komentarz