Jakie tajemnice miała Nika Mickiewicz? Dlaczego ukrywała je przed znajomymi?

Autor: Marta Grandke

Nika Mickiewicz to jedna z głównych bohaterek powieści młodzieżowej Rafała Kosika pod tytułem „Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi”. Wraz z Felixem Polonem i Netem Bieleckim uczęszcza do warszawskiego gimnazjum i rozwiązuje między innymi zagadkę tytułowego gangu. Nika różni się jednak od swoich przyjaciół. Jej postać skrywa bardzo wiele tajemnic.

Przede wszystkim Nika Mickiewicz ukrywała przed swoimi znajomymi fakt, że jest sierotą. Utrzymywała bowiem, że mieszka z ojcem, który ma problem z alkoholem i pracuje jako akwizytor. W rzeczywistości mężczyzna nie żył, a dziewczynka ukrywała to, by pobierać jego rentę i by uniknąć pobytu w Domu Dziecka. Żyła także przez to w bardzo skromnych warunkach w przeciwieństwie do jej przyjaciół. Mama Niki zmarła jeszcze wcześniej, gdy dziewczynka miała zaledwie sześć lat.

Inną tajemnicą Niki były jej wyjątkowe umiejętności. Potrafiła się ona posługiwać telepatią i telekinezą, co później wykorzystywała do ratowania przyjaciół z różnych tarapatów. Była to być może kwestia genetyki, ponieważ jedna z przodkiń dziewczyny była oskarżona o czary w jednym z ostatnich procesów czarownic w Polsce.

Nika ukrywała wszystkie te kwestie z różnych powodów. Między innymi był to strach przed odrzuceniem przez kolegów, którzy mogliby nie zrozumieć jej niezwykłych umiejętności. Bała się także, że jeśli jej sytuacja rodzinna wyjdzie na jaw, to ona sama zostanie pozbawiona samodzielności i oddana do jakiegoś ośrodka. Nika ukrywała wiele rzeczy ze strachu przed konsekwencjami ich ujawnienia. Okazało się jednak, że jej przyjaciele przyjęli to wszystko ze zrozumieniem i współczuciem. Zachęcali ją nawet do korzystania z jej mocy w wielu sytuacjach, kiedy okazywało się one wręcz bezcenne. 

Dodaj komentarz