Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi jako powieść fantastyczna

Autor: Marta Grandke

Powieść Rafała Kosika pod tytułem „Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi” można zaliczyć do wielu kategorii. Jest więc określana jako powieść z gatunki science-fiction, a także przygodowa, młodzieżowa i detektywistyczna. Uznać ją można też za przedstawiciela jeszcze jednego nurtu, a mianowicie powieści fantastycznej. Dzieje się tak ze względu na liczne elementy czy zjawiska nadprzyrodzone i paranormalne, jakie autor opisuje na jej kartach.

W powieści fantastycznej świat przedstawiony inny niż rzeczywistość. Tak jest też i w tym przypadku. Rzeczywistość przypomina nieco tę prawdziwą, ale różni się od niej w wielu szczegółach. W tym przypadku będzie to istnienie na przykład gnomów czy duchów, które pojawiają się w dziele i są tak samo realne jak wszystkie osoby czy zaawansowana sztuczna inteligencja. Te drobne różnice i pojawienie się elementów, które tak naprawdę są wymyślone i nie istnieją, świadczy o tym, że mamy do czynienia z powieścią z gatunku fantastyki.

Innym ważnym aspektem dla powieści fantastycznej są zdumiewające zdolności wielu bohaterów. W przypadku powieści „Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi” niezwykłe umiejętności bohaterów takie jak telepatia czy telekineza pojawiają się w przypadku tytułowej Niki. Wspomniana telepatia czy telekineza są czymś, co dziewczyna przez długi czas ukrywa, ale ostatecznie ujawnia je i w krytycznych chwilach wykorzystuje, by pomóc swoim przyjaciołom. Są to zdolności, które dziewczyna odziedziczyła po swojej przodkini, która była jedną z ostatnich czarownic sądzonych w Polsce za czary. W powieści te zdolności są pokazywane tak samo jak znajomość programów do tworzenia sztucznej inteligencji czy nauka na sprawdzian z geografii. Są naturalnym elementem świata przedstawionego i wpisują się w jego zasady. 

Kolejnym elementem powieści fantastycznej, jaką znaleźć można w tekście Rafała Kosika, jest fikcja fantastyczna taka jak gnom, skarb czy duchy. To nadprzyrodzone elementy, które w prawdziwym świecie nie istnieją, ale w tym przedstawionym są tak samo oczywiste jak telepatia czy telekineza. Gnom pilnuje skarbu Księcia Świętopełka a święty Mikołaj odwiedza dzieci w czasie świąt Bożego Narodzenia. Duchy z kolei pojawiają się na strychu szkoły i stanowią dla bohaterów kolejną zagadkę do rozwiązania. Wszystkie te wątki przeplatają się z rozważaniami na temat rozwoju technologii czy sztucznej inteligencji.

Powieść fantastyczna oznacza także nieodłączne elementy baśniowości takie jak lot ze świętym Mikołajem, którą cieszyła się Nika. Ten radosny, magiczny element pozwala bohaterom na oddech i na to, by czytelnik zobaczył, że opisywane fantastyczne elementy są naprawdę cudowne.

Powieść Rafała Kosika „Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi” wpisuje się więc w założenia gatunkowe powieści fantastycznej i zawiera w sobie wiele elementów nadprzyrodzonych, które są częścią świata przedstawionego.

Dodaj komentarz