Felix, Net i Nika oraz gang niewidzialnych ludzi – morał

Autor: Marta Grandke

„Felix, Net i Nika” to powieść młodzieżowa autorstwa polskiego twórcy gatunki science-fiction, czyli Rafała Kosika. Opisane zostały w niej losy trójki przyjaciół z warszawskiego gimnazjum. Razem przeżywają liczne przygody i rozwiązują zagadki, takie jak na przykład działalność tytułowego Gangu Niewidzialnych Ludzi. W tym utworze młody czytelnik może odnaleźć nie tylko wartość rozrywkową, ale także pouczający morał dotyczący współczesnych czasów.

W powieści „Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi” autor wiele miejsca poświęca zagadnieniu sztucznej inteligencji i nowoczesnych technologii. Pokazuje on, że wiele z nich z pewnością przysłuży się człowiekowi i ułatwi jego codzienne życie. Jednak z drugiej strony Kosik zwraca uwagę na liczne zagrożenia, jakie się z tym wiążą. Opisuje więc sztuczną inteligencję, która wyrywa się spod kontroli do tego stopnia, że zagraża ludzkiemu życiu.

Wiedza i technologia to niezwykła siła, która może wnieść do ludzkiego życia wiele dobra i ułatwień. Z drugiej strony należy w związku z tym zachować wszelką ostrożność i nie dopuścić, by dostała się ona w niepowołane ręce, bo to mogłoby grozić katastrofą. Morał nakazuje więc zachowanie rozsądku i ocenianie sytuacji pod kątem ewentualnych zagrożeń. Każdą innowację czy pomysł można bowiem wykorzystać w sposób pozytywny i negatywny, co pokazują działania przyjaciół i Gangu Niewidzialnych Ludzi, którym jest tak naprawdę sztuczna inteligencja zwana Mortenem.

Dodaj komentarz