Jedną z najważniejszych polskich komedii jest „Zemsta”, której autorem jest Aleksander Fredro. Opublikowana została ona w toku 1834. W dziele tym Fredro zawarł wiele elementów komicznych, kryjących się w używanym przez bohaterów języku w czy w różnych sytuacjach, doprowadzających czytelnika do rozbawienia. Jednak jedną z najbardziej istotnych oraz komicznych postaci jest Józef Papkin.
Dlaczego Papkin obdarzony został mianem postaci komicznej? Przemawia za tym kilka argumentów. Przede wszystkim bohater ten doskonale wpisuje się w schemat tworzenia postaci komicznej, która ma budzić rozbawienie na przykład swoim roztargnieniem czy skłonnością do wypadków. Papkin jest straszliwym kłamcą, nieustannie kreuje własny wizerunek człowieka bohaterskiego i odważnego, jednak nie ma on nic wspólnego z rzeczywistością. Ma poważne problemy finansowe i polega na pomocy innych, bardziej zamożnych osób, ale nieustannie pozuje na wielkiego pana. Kontrast między zachowaniem Papkina a jego faktyczną sytuacją jest jedną z rzeczy, które budzą w nim rozbawienie. Jego kolejne próby unikania kłopotów a także swoisty życiowy spryt razem sprawiają, że Papkin jest postacią komiczną.
Na dodatek działania Papkina często stają się bodźcem, który popycha kolejne wydarzenia do przodu. Dzięki niemu mają miejsce niektóre sytuacje, Papkin staje się więc katalizatorem komedii sytuacyjnej. Jego tchórzostwo i nieodpowiedzialne zachowanie często prowokują innych bohaterów do czynów. Samo zaś zachowanie Papkina, na przykład w scenie spisywania przez niego testamentu także prowokuje widownię do śmiechu. Papkin nieustannie przechwala się swoim męstwem, a równocześnie boi się każdej groźby, co powoduje komizm sytuacyjny.
Innym rodzajem komizmu, jaki generuje sobą Papkin, jest ten słowny. Widać to chociażby w tym, jak bohater zwie sam siebie „lwem Północy”, co nijak nie pasuje do tego, jak zachowuje się on codziennie. Język, którego używa Papkin także powoduje rozbawienie, nie pasuje on bowiem do jego prezencji. Papkin jest bowiem włóczęgą i hazardzistą, wypowiada się za to w sposób uroczysty i kwiecisty, nieprzystający do jego wizerunku.
Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki, Papkina zdecydowanie można określić jako postać komiczną, powodującą u odbiorcy śmiech i rozbawienie. Fredro zadbał o to, by każdy element kreacji Papkina służył właśnie w tym celu i stworzył najbardziej znaną postać komiczną w polskiej literaturze.