Helena Stawska – charakterystyka

Autor: Marta Grandke

Pozytywistyczna powieść „Lalka” autorstwa Bolesława Prusa to wielowątkowa opowieść, w której pojawia się wiele postaci drugoplanowych. Każda z nich została przez autora pogłębiona i ma wpływ na opowiadaną historię. Jedną z nich jest postać Heleny Stawskiej, młodej kobiety, której życie nie szczędziło dramatycznych wydarzeń, takich jak utrata męża.

Charakterystyka Heleny Stawskiej

Helena Stawska jest postacią kobiecą często stawianą w kontrze do głównej bohaterki, czyli Izabeli Łęckiej. Stawska podawana jest jako przykład kobiety idealnej, porównuje się ją nawet do anioła czy świętej. Mimo to prowadzi ona trudne, pełne nieszczęść życie. Samodzielnie musi utrzymywać siebie i swoją rodzinę, jej mąż, Ludwik Stawski, zbiegł bowiem za granicę.

Helena to wyjątkowo piękna kobieta, szatynka o szarych oczach i kształtnej figurze. Mimo to na jej twarzy widoczny jest smutek. Jej sytuacja życiowa jest bowiem skomplikowana. Kobieta mieszka w kamienicy Łęckich wraz ze swoją kilkuletnią córką i swoją matką, brakuje jej jednak męża. Nie jest też ona wdową – Ludwik Stawski zbiegł poza granice kraju przed niesłusznymi oskarżeniami o morderstwo. Od tego czasu Helena zmuszona jest żyć samotnie, nie może jednak ponownie wyjść za mąż i cieszyć się czyimś towarzystwem. Trwa ona w zawieszeniu, nie wie nawet, czy jej mąż faktycznie jeszcze żyje. Na dodatek żywi do niego coraz mniej ciepłych uczuć. Dopiero po jakimś czasie dzięki Wokulskiemu dowiaduje się, że jej mąż zmarł.

Stawska w związku ze swoją sytuacją poświęca się ciężkiej pracy zarobkowej, by utrzymać siebie, swoją córkę i matkę. Udziela więc korepetycji młodym dziewczynom, uczy je haftu, gry na fortepianie i języka angielskiego. Helena jest więc bardzo inteligentną i obrotną kobietą, która radzi sobie wbrew wszystkim przeciwnościom. Poświęca się też dla dobra swojej rodziny, jest więc też postacią szlachetną. Mimo to Helena nieustannie boryka się z trudnymi sytuacjami, zostaje nawet oskarżona przez baronową Krzeszowską o kradzież lalki. Na szczęście, ze względu na swój dobry, łagodny charakter, Stawska może liczyć na pomoc innych ludzi, na przykład Wokulskiego, który udowodnił, że lalka została zakupiona w jego sklepie.

Helena to osoba wyjątkowo empatyczna i współczuje baronowej utraty dziecka, mimo fałszywych zarzutów, które tamta na nią rzuciła. Świadczy to o tym, jak dobrą jest osobą, zasługującą na lepsze życie. Nawet przyjmując oświadczyny Mraczewskiego, kieruje się przede wszystkim dobrem swojej rodziny, nie zaś własnymi potrzebami. Helena jest więc zdolna do ogromnych poświęceń.

Stawska jest więc jedną z pozytywnych postaci, które Prus opisał w „Lalce”. Spotyka ją także w życiu wiele tragedii i musi ciężko pracować, by jej rodzina mogła przetrwać. Helena przez wiele lat żyje w zawieszeniu, jednak cierpliwie czeka, aż jej los wreszcie odmieni się na lepsze. To silna postać, jednak nie jest to jej wybór, a raczej konieczność. W jej życiu nie ma miejsca na radość czy rozrywki, jest za to nieustanna walka o to, by przetrwać.

Dodaj komentarz