Julian Tuwim – twórca wszechstronny

Autor: Kacper Kozioł

Julian Tuwim to nietuzinkowa postać. Jako wybitny polski poeta, który zapisał się wielkimi zgłoskami na kartach historii oraz poezji w naszym kraju, nazywany był jednym z najpopularniejszych poetów dwudziestolecia międzywojennego.

Biografia Tuwima

Tuwim przyszedł na świat dokładnie 13 września 1984 r. w Łodzi, a do słowa pisanego ciągnęło go od najmłodszych lat. Już uczęszczając do gimnazjum, zajmował się przekładem polskich wierszy na język esperanto, pracując dla pisma „Pola esperantisimo”. Uchodził za osobę niezwykle bystrą i inteligentną, a jego specyficzne poczucie humoru czyniło go osobą świeżą oraz rozpoznawalną w kręgach pisarskich. Do najlepszych uczniów w szkole jednak zdecydowanie nie należał. Nie posiadał smykałki do przedmiotów ścisłych, a z powodu bardzo złych ocen z matematyki, był zmuszony powtórzyć szóstą klasę. Tuwim jednak na tyle pielęgnował swoją pasję do języka pisanego, że jego poezja niejednokrotnie uważana była i nadal jest za poezję trudną, pełną zawiłych gier słownych oraz zwielokrotnień znaczeń danego wyrazu.

 Wiersze dla dzieci oraz fascynacja poezją rosyjską

Julian Tuwim zasłynął między innymi swoimi wierszami oraz opowiadaniami dla najmłodszych. Chyba nie ma dziecka w Polskich szkołach oraz przedszkolach, które nie znałoby jednego z jego najpopularniejszych utworów, czyli „Lokomotywa”. Sama twórczość poetycka Tuwima opiewa w najróżniejszą tematykę. Od opowiastek dla dzieci, po wiersze o wiośnie, czy poważne utwory o tematyce chrześcijańskiej. Warto wspomnieć również, iż sam poeta zajmował się nie tylko pisaniem własnych treści, ale również licznymi przekładami dzieł innych autorów. Mówiono nawet, iż uchodził za jednego z pierwszych nowoczesnych tłumaczów w Polsce. Najchętniej zajmował się przekładem poezji rosyjskiej, lecz obce nie były mu języki takie jak: francuski, łaciński czy niemiecki. Największym umiłowaniem darzył jednak poezję Puszkina. Jako tłumacz jednak Julian Tuwim zadebiutował, przekładając na język esperanto wiersz Leopolda Staffa. W późniejszym czasie przekładu na język esperanto doczekały się również utwory Artura Rimbauda, Kazimierza Przerwy – Tetmajera oraz Juliusza Słowackiego.

Julian Tuwim jako twórca wszechstronny

Julian Tuwim zadebiutował jako poeta w 1913 r. na łamach „Kuriera Warszawskiego” wierszem pt. „Prośba” a sam utwór podpisany był pseudonimem St. M. Jak później się okazało, były to inicjały jego przyszłej żony – Stefanii Marchew. Sam Tuwim był poetą niezwykłym, a swoją twórczość podpisywał aż czterdziestoma pseudonimami. Jego debiutancki tomik „Czyhanie na Boga” wywołał spore emocje oraz kontrowersje. Nie zabrakło krytycznych głosów oburzenia, oskarżających poetę o rozpustę, pornografię, deprawowanie młodzieży czy wyuzdanie. Tomik jednak znalazł całkiem spore grono odbiorców, którzy wypowiadali się o nim przychylnie i z zachwytem. Tuwim sprawdzał się nie tylko jako poeta literacki. Z powodzeniem tworzył również takie dzieła jak piosenki, satyry, czy kabaretowe skecze, a sam był współzałożycielem kabaretu „Pod Picordem” oraz grupy poetyckiej „Skamander”. Jego piosenka pt. „Miłość ci wszystko wybaczy” okazała się wówczas wielkim hitem, który obecny jest w życiu Polaków po dziś dzień, udowadniając, iż Julian Tuwim wpisał się wielkimi zgłoskami w dzieje Polskiej poezji.

źródło: zinterpretuj.pl

Dodaj komentarz