Kajko – charakterystyka

Autor: Marta Grandke

„Kajko i Kokosz. Szkoła latania” to znana polska powieść graficzna autorstwa twórcy komiksów, Janusza Christy. Album ten opowiada o przygodach tytułowych wojów oraz ich kasztelana, Mirmiła, gdy udają się oni do Wyższej Szkoły Latania. Kajko to jeden z najważniejszych wojów, jacy pojawiają się na stronach komiksu.

Charakterystyka Kajka

Wygląd Kajka jest bardzo dobrze znany ze względu na komiksową formę historii. Jest on niskim i drobnym mężczyzną o czarnych, nastroszonych włosach. Na głowie nosi czerwoną chustkę, ma czarną bluzę z pomarańczowymi rękawami przepasaną brązowym pasem z klamrą. Oprócz tego nosi także zielone spodnie i brązowe buty. 

Mimo niepozornego wyglądu Kajko jest wspaniałym i dzielnym wojem, cechuje go ogromna odwaga. Jest także inteligentny i to on często znajduje wyjście z wielu kłopotów, na przykład zachowując w tajemnicy zapas specjalnej maści latającej. Oprócz tego Kajko jest też najlepszym przyjacielem drugiego woja, Kokosza.

Kajko uznawany jest za zdecydowanie pozytywnego bohatera, jednak zdarza się, że od czasu do czasu ulega on różnorodnym pokusom, podobnie jak Kokosz. Zdarza mu się zatem podążać za swoimi korzyściami i popełniać niewielkie występki. Razem z Kokoszem wziął bez pytania latające miotły, co skończyło się dla bohaterów nieprzyjemnym lądowaniem w dachu. Później musiał go naprawiać. W razie konieczności potrafi się nawet uciec do podstępu, jednak ogólnie można go określić jako osobę dobrą i wrażliwą.

Kajko jest jednak przede wszystkim postacią, która stara się rozwiązywać różnorodne problemy i często w związku z tym przejmuje inicjatywę. To on wpada na pomysł posmarowania zachowaną maścią latająca pnia drzewa, by obronić gród przed Krwawym hegemonem i zbójcerzami, którzy napadli na niego pod nieobecność Kajko, Kokosza i Miłmira. Podnosi też często kasztelana na duchu i pomaga mu w różnych kłopotach. To właśnie on nadaje kasztelanowi przydomek Mirmiła Walecznego w czasie zwycięskiej uczty w grodzie. Kajko czasami wdaje się w drobne sprzeczki z Kokoszem, ale w głębi duszy zawsze pozostają oni serdecznymi przyjaciółmi.

Kajko jest dzielnym wojem i pomimo swojego niewielkiego wzrostu doskonale walczy. Nosi przy sobie miecz i świetnie strzela z łuku, co przydaje mu się w trakcie starciach z Krwawym Hegemonem i jego zbójcerzami. Kajko często skutecznie broni swojego grodu przez atakami, na jakie jest on narażony.

Kajko jest zatem postacią zdecydowanie pozytywną i mężną, a swoja inteligencje wykorzystuje, by pomagać innym. Ma swoje wady, ale nie przeszkadzają mu one w byciu dobrym wojem i najlepszym przyjacielem Kokosza oraz wsparciem dla kasztelana Mirmiła.