Kokosz – charakterystyka

Autor: Marta Grandke

Janusz Christa to autor powieści graficznej zatytułowanej „Kajko i Kokosz. Szkoła latania”, która opowiada o przygodach dwóch tytułowych wojów oraz ich kasztelana, czyli Mirmiła. Kokosz to jedna z głównych i tytułowych postaci, odgrywa zatem ważną rolę w przedstawionych w komiksie historiach. 

Charakterystyka Kokosza

Ze względu na formę komiksu, czytelnik doskonale wie, jak wygląd Kokosz. To wysoki, tęgi i łysy mężczyzna. Ma bardzo duży i wystający nos oraz wydatne . Na głowie nosi niewielki, stalowy hełm. Ubiera różową koszulę bez rękawów, a do tego nosi szeroki, brązowy pas, czarne spodnie i brązowe buty. Jego wygląd jest zatem bardzo charakterystyczny. Wyróżnia się on zwłaszcza na tle niewysokiego Kajka.

Kokosz jest określany jako najlepszy przyjaciel Kajka i często spędza z nim czas. Ten bohater bardzo lubi dużo jeść i nie lubi, gdy przeszkadza mu się w trakcie posiłku. W takich sytuacjach potrafi nawet grozić rękoczynami. Zdarza mu się zjadać też nieodpowiednie rzeczy, takie jak na przykład magiczne eliksiry, co zmienia jego postawę w stosunku do otoczenia. Czasami bywa to zabawne, ale zdarza się, że powoduje to niebezpieczne sytuacje. W przypadku jedzenia czy napojów trudno jest mu jednak powstrzymać się przed ich kosztowaniem. Świadczy to też o jego braku samokontroli czy dyscypliny wewnętrznej.

Mimo swojej postury Kokosz to postać tchórzliwa i bardzo przesądna. Potrafi wierzyć w to, że jego siła zależna jest od długości jego cienia. Nie jest on także chętny do pracy, w trudnych okolicznościach potrafi się jednak zmobilizować i zacząć działać. Wraz z Kajkiem często broni grodu Mirmiła. Tworzą wówczas dobraną parę, która jest w stanie pokonać wojska Krwawego Hegemona. Jednak w takich sytuacjach, jak groźba usunięcia zęba przez kowala, Kokosz nie wykazuje się odwagą i woli uciekać, niż stawić czoła sytuacji. Kokosz też wraz z Kajkiem podbiera miotły w Wyższej Szkole Latania, co kończy się upadkiem na dach i koniecznością jego remontu.

Okazuje się, że czarownica Jaga, żona Łamignata, to także ciotka Kokosza, i bohater proponuje nocleg u niej, gdy wojowie nie dają rady wejść do grodu nocą. Oznacza to, że Kokosz najprawdopodobniej pozostaje ze swoją rodziną w dobrych stosunkach i może na niej polegać.

Kokosz jest zatem postacią, która na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie wielkiego i mężnego wojownika, ale tak naprawdę zdarza mu się naprawdę tchórzyć i czekać na rozwiązania, zaproponowane przez jego przyjaciela. Jest także ogromnym łasuchem, przez co często pakuje siebie i swoich towarzyszy w rozmaite kłopoty. Mimo to Kokosz jest dobrym wojem i przyjacielem Kajka oraz Mirmiła.