Kto jest Twoim ulubionym bohaterem w komiksie Kajko i Kokosz szkoła latania?

Autor: Marta Grandke

“Kajko i Kokosz. Szkoła latania” to jedna z powieści graficznych stworzonych przez polskiego autora komiksów, Janusza Christę. Opowiada ona przede wszystkim o przygodach dwóch wojów, znanych właśnie jako Kajko i Kokosz. Najczęściej walczą oni o obronę grodu Mirmiłowo przed atakami Krwawego Hegemona. Jednak moją ulubioną postacią jest bohater z dalszego planu. To kasztelan grodu, Mirmił.

Mirmił jest bardzo ciekawą i sympatyczną postacią z wielu powodów. Piastuje on stanowisko kasztelana grodu Mirmiłowo i jest też mężem Lubawy. Wzbudza ona sympatię już na pierwszy rzut oka, a to wszystko dzięki charakterystycznym, zakręconym i rudym wąsom, które stoją w opozycji do jego łysej głowy. Mirmił jest znany jako władca dobry i miły, ale czasami jest także humorzasty. Ma tendencję do popadania w depresję i stany melancholii, a wówczas prosi żonę, Lubawę, by na jego grobie posadziła orchidee. Czasami nie potrafi się zdecydować, kiedy zostaje postawiony przed wyborem. Prowadzi to do tego, że jego poddani często po prostu samodzielnie rozwiązują swoje problemy w grodzie, a funkcja Mirmiła staje się przez to bardziej reprezentatywna niż praktyczna. Mirmił bardzo polega też na swojej żonie, Lubawie, do której zwraca się w trudnych chwilach.

Mirmił jest postacią, z którą łatwo się utożsamiać i przez to także łatwo ją polubić. Jest bardzo ludzki w swoich rozterkach, zmaga się z wieloma zwyczajnymi problemami, ma swoje wady i zalety. W tym albumie kasztelan postanowił nauczyć się latać i uporczywie dążył do tego celu, mimo licznych trudności. Mirmiła można zatem naśladować w prawdziwym życiu i dążyć za jego przykładem do realizacji swoich marzeń. Dylematy i rozterki Mirmiła są też elementem, który jest bardzo realny i można się w nim odnaleźć. W ten sposób Mirmił staje się sympatyczną postacią, którą bez problemu się lubi i się z nią utożsamia. To właśnie dlatego jest moim ulubionym bohaterem komiksu.

Mirmił towarzyszy w przygodach głównym bohaterom i często jest też ich ważną częścią. Pojawia się zatem często i łatwo wówczas nabrać do niego sympatii. Jego obecność zdecydowanie urozmaica historię i nadaje jej zupełnie nowego aspektu. Losy Mirmiła są bardzo ciekawe i z zaintrygowaniem można obserwować, jak radzi on sobie ze swoim bardzo poważnym stanowiskiem. To także wpływa na to, że Mirmił jest jedną z ciekawszych postaci, jakie pojawiają się na kartach komiksu i warto śledzić jego poczynania.