Wydarzenia realistyczne i fantastyczne w komiksie Kajko i Kokosz. Szkoła latania

Autor: Marta Grandke

„Kajko i Kokosz. Szkoła latania” to jeden z komiksów autorstwa polskiego twórcy, Janusza Christy, w których w formie obrazkowej przedstawiono perypetie dwójki słowiańskich wojów, tytułowych Kajko i Kokosza. Zamieszkują oni osadę Mirmiłowo, zarządzaną przez kasztelana Mirmiła i często spotykają ich niezwykłe przygody. Regularnie muszą oni walczyć z Krwawym Hegemonem, który chce zdobyć i złupić ich osadę.

Wydarzenia realistyczne

Znaczna część świata przedstawionego jest realistyczna i nawiązuje do średniowiecznych czasów. Można nawet wskazać obecne na prawdziwej mapie punkty, takie jak na przykład Łysa Góra. Bohaterowie codziennie wykonują wiele realistycznych zadań, takich jak na przykład polowanie czy też walka o obronę swojej osady. Bohaterowie zmagają się też z różnymi innymi problemami, na przykład z bólem zęba, którego doświadcza Mirmił w trakcie podróży. Musiał on wręcz odwiedzić kowala, który równocześnie był dentystą. Postaci są też dręczone przez inne choroby, czego doświadczyli na przykład Mirmił oraz Krwawy Hegemon. Aspektem realistycznym jest także codzienne życie w grodzie.

Wydarzenia fantastyczne

W komiksie ważne są jednak też wydarzenia i elementy fantastyczne. Należy do nich na przykład wręczenie magicznej fujarki zbójowi Łamignatowi. Oprócz tego jego żona, Jaga, jest czarownicą i wykorzystuje swoją magię do działania. Główny wątek komiksu, czyli nauka latania Mirmiła, także przynależy do aspektów fantastycznych. Odbywa on kurs tych umiejętności w specjalnej szkole i zdobywa magiczną maść. Szkoła latania także nie należy do realistycznych aspektów fabuły. Wszystko to ma też znaczny wpływ na losy postaci, jakie zostały przedstawione w tym albumie. 

W komiksie „Kajko i Kokosz. Szkoła latania” Janusza Christy fantastyka miesza się zatem z realizmem. Oba te aspekty kształtują losy opisanych w tej historii postaci i zmieniają je.