Opowiedz, jak przebiegła wizyta Kajka, Kokosza i Mirmiła w gabinecie dentystycznym kowala

Autor: Marta Grandke

Komiks „Kajko i Kokosz. Szkoła latania” to album autorstwa Janusza Christy. Opowiada on o wielu przygodach tytułowych wojów. W tym dziele Kajko i Kokosz wraz z kasztelanem grodu, Mirmiłem, wyruszają na Łysą Górę. To tam Mirmił ma się uczyć latać, co jest jego celem. Jednak wiele przygód bohaterów ma miejsce już w trakcie podróży do szkoły latania. Między innymi Mirmiła zaczyna boleć ząb, co skutkuje wizytą u dentysty, który równocześnie jest kowalem.

Przebieg wizyty u Kowala

Bohaterowie przybywają do kuźni, w momencie w którym kowal obsługuje jeszcze innego pacjenta. Po zobaczeniu stanu, w jakim chory opuścił lecznicę kowala, Mirmił stwierdza, że jednak już go nic nie boli i chce uciec. Kokosz zatrzymuje go i jednocześnie wchodzi w dyskusję z kasztelanem.

Kowal w międzyczasie pyta o znieczulenie oraz o to, kto wchodzi pierwszy. Mirmił odmawia, na co Kokosz pyta go, czy może to on ma iść na leczenie. Kowal, który kiepsko słyszy, na tej podstawie sądzi, że to Kokosz jest jego pacjentem. Chwyta go więc i na siłę zabiera do gabinetu. W środku kładzie go na prostej, drewnianej ławie.

Kajko próbuje odkręcić sytuację, ale kowal mu na to nie pozwala, bo nie życzy sobie, by ktoś mu przeszkadzał podczas zabiegu. Po tym jak kowal aplikuje Kokoszowi znieczulenie drewnianym młotem, dochodzi do bójki między nimi. Kowal w trakcie wyrywa ząb Kokosza, ale przeciwnik także zdołał mu jeden wybić.

W wyniku leczenia przychodnia jest zrujnowana. Kowal zamyka gabinet, ponieważ musi go wyremontować przed przyjęciem kolejnych pacjentów. Rachunek za usługę był tak wysoki, że Kajko, Kokosz i Mirmił musieli oddać wóz, żeby go opłacić. Bohaterowie ruszają w dalszą drogę pieszo.