Którego bohatera z lektury Kajko i kokosz lubisz najbardziej?

Autor: Marta Grandke

„Kajko i Kokosz. Szkoła latania” to bardzo popularny komiks autorstwa polskiego twórcy o nazwisku Janusz Christa. Album ten opowiada o wspólnych przygodach Kajko i Kokosza, tytułowych wojów, w których towarzyszy im czasami kasztelan Mirmił. Oprócz tego pojawia się w nim wiele postaci z dalszego planu, takich jak na przykład Krwawy Hegemon, zbój Łamignat, czarownica Jaga czy inni bohaterowie, tacy jak mieszkańcy grodu, na przykład żona Mirmiła, Lubawa.

Wszystkie postaci z komiksu są bardzo sympatyczne i wyróżniają się każda na swój sposób i można się też z nimi przez to utożsamiać. Trudno zatem wybrać jedną spośród nich i wskazać ją jako ulubioną postać z całego komiksu, ale na uwagę zdecydowanie zasługuje kasztelan Mirmił, mąż Lubawy i osoba zarządzająca w teorii osadą Mirmiłowo.

Mirmił jest bardzo ludzką postacią i przez to można ją wskazać jako ulubioną. Przyciąga uwagę już swoim wyglądem zewnętrznym, ma łysą głowę i bardzo charakterystyczne zakręcone i rude wąsy. Mirmił to kasztelan grodu, jednak w wielu przypadkach jego poddani sami rozwiązują swoje problemy, zatem funkcja mężczyzny jest bardziej reprezentatywna.

Mirmił jest jak każdy inny człowiek, ma swoje pragnienia i obawy. Marzy o nauczeniu się latania i obawia się wizyty u dentysty. Często jest niezdecydowany i nie potrafi podjąć decyzji, opiera się zatem na swojej ukochanej żonie, Lubawie. Mirmił jest człowiekiem pełnym wewnętrznych konfliktów, a mimo to wciąż dąży do realizacji swoich celów, a na końcu komiksu zostaje nawet uhonorowany tytułem Mirmiła Walecznego.

Z Mirmiła można czerpać inspirację także we własnym życiu, by się nie poddawać i dążyć do założonych celów czy marzeń. Można się też z nim utożsamiać i widzieć w nim siebie, przez co kasztelana bardzo łatwo i szybko da się polubić. Na tle innych bohaterów niezdecydowany Mirmił wypada ciekawie i oryginalnie, przez to właśnie, że ma sporo wad, a jego zachowanie jest po prostu ludzkie i znajome, Przez jego nieporadność szybko można poczuć do niego sympatię czy też zaśmiać się z jego rozmaitych dylematów i problemów.

Ze wszystkich postaci z komiksu Janusza Christy „Kajko i Kokosz. Sztuka latania” najbardziej lubię zatem właśnie kasztelana Mirmiła. Wzbudza on wiele pozytywnych odczuć i łatwo można z nim się utożsamiać, a przez to też szybko polubić. Nie jest on obdarzony żadnymi specjalnymi talentami, ale konsekwentnie dąży do swojego celu, co zasługuje na szacunek odbiorców.