Mała Apokalipsa – bohaterowie

Autor: Marta Grandke

W powieści „Mała Apokalipsa” autorstwa Tadeusza Konwickiego występuje wielu bohaterów, mimo iż przedstawiona w powieści historia rozgrywa się zaledwie w ciągu jednego dnia. Każda z nich ma zarysowany charakter oraz motywacje swoich czynów.

Narrator to osoba, której perspektywę cały czas widzi czytelnik. To pisarz, który od dawna nic nie wydał. Nie wiadomo, jak się nazywa. Uważa, że jego życie nie jest udane, żyje wśród zniewolonych ludzi i każdego dnia przeżywa męczarnie – obsesyjnie rozmyśla o śmierci. Zostaje poproszony przez kolegów po fachu o dokonanie samospalenia pod Pałacem Kultury w czasie wiecu partii. Jest to bohater uniwersalny. Czuje przytłaczającą samotność i zdaje sobie sprawę z tego, że otaczająca go rzeczywistość jest absurdalna.

Nadieżda to młoda kobieta. Jest Rosjanką i byłą żoną dyplomaty. Zakochuje się w narratorze od pierwszego wejrzenia. Nadieżda wydaje się być wewnętrznie sprzeczna. Czasami docenia talent pisarza, a czasami stwierdza, że jest on całkowicie przeciętny. Nadieżda angażuje się w związek z narratorem i chce umrzeć razem z nim. Zbliża się do niego fizycznie i sprawia, że narrator zaczyna odczuwać wątpliwości. Na koniec powieści żegnają się ze sobą z czułością.

Hubert to jeden z przedstawicieli opozycji. Razem z Ryśkiem informuje narratora, że został wybrany do samospalenia. Kiedyś żył pełnią życia, obecnie choruje. Zna się z narratorem od jakiegoś czasu i już wcześniej prosił go o podpisywanie różnego rodzaju petycji. Sprawiło to, że główny bohater wchodził w konflikty z władzą. 

Rysiek to pisarz i członek opozycji, który wraz z Hubertem informuje pisarza o tym, że został wybrany do samospalenia. Tworzy prozę eksperymentalną i czerpie dochody ze stworzenia reżimowej książki.

Tadzio Skórka to współpracownik departamentu cenzury, który szpieguje głównego bohatera. Tworzy satyryczne teksty i dla władzy bada nastroje społeczeństwa.

Halina to kobieta, która działa na rzecz opozycji politycznej. Bez wahania przechodzi od słów do czynów. Pomaga narratorowi zdobyć zapałki i kanister z benzyną.

Edek to brat Ryśka i marksistowski filozof. Gardzi bratem i całą opozycją polityczną.

Władysław Bułat to reżyser, któremu zależy na dobrym, społecznym odbiorze jego dzieł. Zawsze kieruje się swoim własnym interesem i opłacalnością danego działania.

Sacher to przebywający na emeryturze członek Biura Politycznego. Z racji jego działań narratora wyrzucono z kręgów partii.

Dodaj komentarz