Mary Lennox – charakterystyka

Autor: Marta Grandke

Autorką znanej powieści dla młodzieży pod tytułem „Tajemniczy ogród” jest Frances Hodgson Burnett. Opisuje ona trudną i zawikłaną historię tytułowego tajemniczego ogrodu, który staje się wyjątkowym miejscem dla trójki dzieci. Jednym z nich jest główna bohaterka powieści, czyli dziewięcioletnia Mary Lennox. To ona odnajduje ogród i przywraca go do życia. Mary jest także postacią dynamiczną, która zmienia się pod wpływem wydarzeń.

Charakterystyka Mary Lennox

Na początku powieści Mary ma zaledwie dziewięć lat i mieszka w Indiach z rodzicami, którzy nie poświęcają jej zbyt wiele czasu. Dziewczynką zajmuje się hinduska służba, która pozwalała jej na wszystko. W związku z tym Mary była rozpieszczona i kapryśna, a także chorowita. Wszystko to, co chciała wymuszała na innych krzykiem, szybko bowiem nauczyła się, że to działa na innych. Nie potrafiła nawet sama się ubrać. Jej matka wolała spędzać czas na spotkaniach towarzyskich, a ojciec także się nią nie interesował. Gdy jej rodzice zmarli z powodu epidemii cholery, nikt nie przejmował się nielubianym dzieckiem. Służba uciekła z domu, zostawiając w nim dziewczynkę samą. Śmierć rodziców sprawiła, że Mary musiała wyjechać do Anglii.

Dorośli, którzy spotykali dziewczynkę, mówili, że zachowuje się ona jak staruszka. Można było zauważyć też, że jest ona bardzo despotyczna i samolubna i że nie potrafi dogadywać się z innymi, zarówno dziećmi, jak i dorosłymi. Wszystko to było winą jej wychowania i tego, że spełniano wszystkie jej zachcianki. Nie była przywiązana do rodziców, a służbę traktowała z pogardą. 

W momencie wyjazdu z Indii Mary była słaba, chorowita, jej cera i włosy miały żółtawy odcień. Była wątła i ciągle zmęczona upałem. Jej skwaszenie objawiało się też nieprzyjemnym wyrazem twarzy. Nikt nie uważał jej za sympatyczną.

Przyjazd do Anglii sprawił, że Mary poczuła się bardzo samotna i zagubiona. Jej życie zmieniło się całkowicie i nie potrafiła się w nim odnaleźć. Angielska służba traktowała ją inaczej i Mary musiała się wszystkiego nauczyć od nowa, między innymi samodzielnego ubierania się. Wuj nie miał ochoty widywać dziewczynki, więc skazana ona była na jego gospodynię i na młodą służącą o imieniu Marta. Również pogoda była zupełnie inna niż w Indiach, a Mary nigdy wcześniej nie bywała na wrzosowiskach.

Z czasem dziewczyna zaczęła dogadywać się z Martą, wychodziła także na spacery po ogrodach, w wyniku czego wzmocniła się i polepszył się jej apetyt. Prawdziwym przełomem było jednak dla niej odnalezienie tajemniczego ogrodu. Mary zaangażowała się w jego pielęgnację, zyskała także pierwszego przyjaciela, którym był brat Marty – Dick. Zaufała mu i otworzyła się na niego. Nigdy wcześniej nie miała takiej relacji z kimś innym, zwłaszcza z dzieckiem w jej wieku. Kolejną osobą, z którą udało jej się zaprzyjaźnić, był jej kuzyn, Colin. To właśnie Mary miała na niego tak dobry wpływ, że Colin zaczął zdrowieć i przestał myśleć o śmierci. Przemiana Mary miała tak pozytywne skutki, że zaczęła rozrastać się na innych.

Pobyt w Anglii sprawił też, że dziewczynka zmieniła się pod względem fizycznym. Przytyła, cera jej nabrała rumieńców i wyglądała o wiele zdrowiej. Okazało się, że lubi jeść. Stała się także zdolna do okazywania innym swojej sympatii, a w odpowiedzi na to inni też zaczęli ją lubić. Mary powoli uczyła się być zupełnie inną, lepszą osobą.

Mary porzuciła także swój egoizm i zrozumiała, że uczucia i potrzeby innych także się liczą. Nauczyła się więc żyć w społeczeństwie z innymi, czego nie pokazali jej wcześniej rodzice. Okazało się też, że dziewczynka nie boi się ciężkiej pracy przy pielęgnacji ogrodu i potrafi się w nią naprawdę zaangażować. Odkryła w sobie także prawdziwą wrażliwość na piękno otaczającego jej świata, polubiła zwierzęta i pokazywała to. Zaczęła okazywać dorosłym szacunek, którego wcześniej brakowało w jej zachowaniu. Mimo to wciąż miała stanowczy charakter i potrafiła obstawiać przy swoim. Mary przeszła przemianę, w której do głosu doszły najlepsze cechy jej charakteru i nauczyła się, jak żyć z innymi.

Dodaj komentarz