Dick Sowerby – charakterystyka

Autor: Marta Grandke

Frances Hodgson Burnett jest autorką jednej z najbardziej znanych powieści dla dzieci i młodzieży pod tytułem „Tajemniczy ogród”. Głównymi bohaterami tego dzieła są dzieci, które zajmują się tytułowym ogrodem. Jedną z takich postaci jest Dick Sowerby.

Charakterystyka Dicka Sowerby’ego

Dick Sowerby jest jedynym dzieckiem, które nie mieszka w posiadłości pana Cravena. Jest on bratem służącej Marty i dzięki temu poznaje Mary i Colina. Dick i jego rodzeństwo wraz z matką zamieszkują niewielką i skromną chatkę w okolicy posiadłości. Jest starszy od reszty dzieci, ma bowiem już dwanaście lat, podczas gdy Mary ma dziewięć, a Colin dziesięć. 

Aparycja Dicka wzbudzała sympatię. Był wesoły, miał rude włosy, zadarty nos i okrągłe, niebieskie oczy. Zawsze był ubrany bardzo schludnie. Jego stroje były jednak skromne, ponieważ jego rodzina była uboga.

Dick jest pierwszym prawdziwym przyjacielem Mary Lennox. Dziewczynka polubiła chłopca za jego liczne zalety. Dick to osoba bardzo szczera i lojalna. Można mu powierzyć tajemnicę, co udowodnił, nie ujawniając sekretu o tajemniczym ogrodzie. Oprócz tego chłopiec był bardzo pracowity. Dbał o rośliny i uprawiał je zarówno w swoim domu, jak i z Mary w posiadłości. By to robić, wstaje bardzo wcześnie rano i przebywa długą drogę. Nie jest to jednak dla niego problem.

Chłopiec jest znany w swojej okolicy i łatwo zjednuje sobie sympatię innych osób. Inną cechą wyróżniającą Dicka jest jego miłość do przyrody i zaufanie, jakim darzą go zwierzęta. Opiekuje się tymi opuszczonymi i będącymi w potrzebie. Chłopiec zna ich obyczaje i wie, jak zajmować się roślinami, by dobrze rosły. Jest w tym wszystkim bardzo troskliwy, uważny i empatyczny. Inne dzieci wierzą nawet, że Dick potrafi rozmawiać ze swoimi zwierzętami.

To, co wyróżnia Dicka, to także jego przywiązanie do rodziny i ogromny szacunek, jakim darzy on swoją matkę. Dzięki temu wie, że może jej się zwierzyć absolutnie ze wszystkiego. Dlatego pani Sowerby zostaje wtajemniczona w sprawę tajemniczego ogrodu.

Dick jest dzieckiem, które kieruje się dobrem innych i stara się im zawsze pomagać. Stawia innych ponad siebie. Mimo iż jest ubogi, pomaga Mary i Colinowi, którzy są dużo lepiej sytuowani od niego. To właśnie Dick przynosi Mary narzędzia ogrodnicze i nasiona roślin i to on pcha wózek Colina, gdy ten pierwszy raz wyjeżdża do ogrodu. Dick jest bardzo pomocny i dobrowolnie pracuje także w tajemniczym ogrodzie, mimo iż ma wiele własnych obowiązków. Jest wyjątkowo mocno związany z otaczającą go przyrodą.

Dick jest bardzo pozytywną postacią. Podczas gdy Mary i Colin muszą przejść wewnętrzną przemianę, Dick od początku jest bardzo dobrą i wrażliwą osobą. Najbardziej wyróżnia go jego miłość do otaczającej go przyrody oraz ogromna empatia, wyrozumiałość oraz dbałość o uczucia innych. To sprawia, że Mary szybko odnajduje w nim swojego przyjaciela.

Dodaj komentarz