Colin Craven – charakterystyka

Autor: Marta Grandke

Jedną z najpopularniejszych powieści dla dzieci i młodzieży wciąż pozostaje „Tajemniczy ogród” autorstwa Frances Hodgson Burnett. Dzieło opowiada o losach trójki dzieci, które dbają o tytułowy tajemniczy ogród. Jedną z nich jest Colin Craven – postać, która dzięki pracy w ogrodzie przechodzi olbrzymią przemianę wewnętrzną i można ją określić jako bohatera dynamicznego.

Charakterystyka Colina Cravena

Colin Craven ma w czasie trwania akcji powieści około dziesięciu lat i jest nieszczęśliwym dzieckiem. Jego narodziny wiążą się ze śmiercią jego matki, więc jego ojciec unikał przebywania w jego otoczeniu i dzieckiem opiekowali się od urodzenia ludzie służący w posiadłości. Oprócz tego ojciec Colina obawiał się, że jego syn będzie garbaty tak jak on. W związku z tymi wszystkimi obawami i brakiem ojcowskiej troski Colin wyrósł na dziecko chorowite, obsesyjnie rozmyślające o własnej śmierci i chorobach, mające skłonność do bycia hipochondrykiem i nie wstające z łóżka. Colin oprócz tego był straszliwie rozpieszczony i rozkapryszony. Przywykł do tego, że wszyscy spełniają jego zachcianki i nikt mu się nie sprzeciwia. W związku z tym miał także skłonność do histerii, a każdy sprzeciw powodował u niego atak złości. W związku z tym nikt za Colinem nie przepadał, a osoby pracujące w posiadłości robiły wszystko, co tylko mogły, by uniknąć jego furii.

Dla Colina bardzo ważnym momentem było poznanie swojej kuzynki, Mary Lennox. Nie znał wcześniej innych dzieci i nikt dobrowolnie nie chciał przebywać w jego towarzystwie. Z racji tego, że Mary wprowadziła się do posiadłości niedawno, nie znała Colina i panujących wokół niego obyczajów. Nie ulegała więc jego kaprysom i nie dawała się szantażować emocjonalnie. Dla Colina było to coś zupełnie nowego, ale miało to na niego dobry wpływ. Wreszcie ktoś mu się sprzeciwiał i stawiał granice, a na dodatek Mary oznajmiła mu, że nie umrze, nie ma garba i wcale nie jest chory. Colin zaczął więc zmieniać swoje postrzeganie świata, a co za tym idzie także zachowanie.

Prawdziwą przemianę wewnętrzną przeżył, gdy zaczął odwiedzać tajemniczy ogród, który wcześniej pielęgnowała jego matka. Colin poznał także innych ludzi, takich jak ogrodnik Ben czy Dick Sowerby, co także miało na niego ogromny wpływ. Zaczął uczyć się empatii oraz szacunku do innych, rozwijał w sobie zupełnie nieznaną mu wcześniej wrażliwość. Zmieniał się także pod względem fizycznym. Z chudego chłopca, który potrafił tylko leżeć w łóżku, stał się silnym, samodzielnym dzieckiem, które cieszyło się zdrowym apetytem. Zmiany w Colinie widoczne były więc gołym okiem. Colin stał się też pewny siebie i był zdeterminowany, by dalej żyć i czerpać ze wszystkiego pełnymi garściami.

Colin na początku powieści jest więc niemiłym, samotnym i niezdrowym dzieckiem. Pod wpływem kontaktów z kuzynką Mary zmienia się w kogoś zupełnie innego.

Dodaj komentarz