Tajemniczy ogród – wpływ przyrody na bohaterów

Autor: Marta Grandke

Frances Hodgson Burnett to autorka jednej z najbardziej poczytnych powieści dla dzieci i młodzieży. Nosi ona tytuł „Tajemniczy ogród” i mimo iż po raz pierwszy wydano ją w roku 1911, wciąż jest czytana przez kolejne pokolenia. Historia w niej zawarta opowiada o tytułowym tajemniczym ogrodzie, który zostaje odkryty przez główną bohaterkę, dziewięcioletnią Mary Lennox. Dziewczynka po śmierci rodziców przeprowadza się z Indii do Anglii i zmienia się całe jej życie, a to za sprawą otaczającej ją przyrody. Mary z czasem włącza do swoich działań także innych bohaterów.

Przyroda jest więc sprawą najważniejszą w życiu opisywanych przez autorkę postaci. Jest nie tylko obecna już w tytule i nie jest też tylko tłem dla wszystkich wydarzeń, tylko właściwie ich aktywnym uczestnikiem. Natura i wszystko to, co się z nią wiąże, ma ogromny wpływ na osoby, które mają z nią kontakt. Nikt nie jest obojętny na jej działanie, przez co życie niektórych bohaterów powieści dzięki temu zmienia się diametralnie.

Przykładem postaci doświadczającej przemiany jest między innymi Mary Lennox. Gdy mieszkała w Indiach była samotnym, nieprzyjemnym i rozkapryszonym dzieckiem, na dodatek chorowitym. Pobyt w Anglii w otoczeniu wrzosowisk, zmienił ją diametralnie. Stała się inną osobą, poprawił się także jej wygląd zewnętrzny. Odkrycie tajemniczego ogrodu i praca w nim sprawiły także, że Mary polubiła ciężką pracę taką jak pielenie rabatek czy wyrywanie chwastów. Natura sprawiła więc, że Mary zaczęła dowiadywać się o sobie nowych rzeczy. Stała się także bardziej łagodna i wyrozumiała dla swojego otoczenia. Ze względu na pielęgnację ogrodu udało jej się także zawrzeć pierwszą w życiu przyjaźń z Dickiem Sowerby.

Przyroda wpłynęła także na życie kuzyna Mary, Colina Cravena. Konar drzewa w ogrodzie zabił jego matkę, przez co cierpiący ojciec odsunął się od dziecka. Colin wyrósł więc na chorowite, samotne dziecko, które nawet nie chodziło samodzielnie. Nieustannie leżał w łóżku i rozmyślał o tym, że rośnie mu garb i szybko umrze. Zapewne sytuacja nie zmieniłaby się, gdyby Mary nie poznała Colina i nie zabrała go do tajemniczego ogrodu. Tam chłopiec po raz pierwszy stanął na własnych nogach i uwierzył w to, że będzie żył. Zaczął także pielęgnować ogród, co sprawiło, że stawał się coraz sprawniejszy i żywszy. Odzyskał nadzieję i radość życia właśnie poprzez kontakt z naturą.

Natura najpierw odebrała panu Archibaldowi Cravenowi żonę, a potem zwróciła mu syna. Można więc powiedzieć, że przyroda miała ogromny wpływ także na życie tego melancholijnego mężczyzny – zarówno negatywny, jak i pozytywny.

Jak widać, przyroda ma wielką możliwość wpływania na życie wszystkich postaci z powieści „Tajemniczy ogród”. Widać to na każdym kroku bohaterów. Mary, Colin i pan Archibald Craven doświadczają ogromnych w swoim życiu właśnie dzięki kontaktowi z naturą, zwłaszcza pod postacią tajemniczego ogrodu.

Dodaj komentarz