Napisz recenzję książki Tajemniczy ogród

Autor: Marta Grandke

„Tajemniczy ogród” autorstwa Frances Hodgson Burnett po raz pierwszy ukazał się w roku 1911 i od tego czasu wciąż jest jedną z najpopularniejszych powieści dla dzieci i młodzieży. Opowiada ona historię dziesięcioletniej Mary Lennox, której życie gwałtownie zmienia się wraz ze śmiercią jej rodziców. Przeprowadza się ona z Indii do Anglii, gdzie opiekę nad nią przejmuje tajemniczy, nieobecny wuj, Archibald Craven. Od tego momentu dziewczyna musi nauczyć się żyć na nowo w zupełnie innym świecie. Stopniowo odkrywa ona wszystkie zagadki posiadłości oraz zamieszkujących w niej osób, a wszystkie one obracają się wokół tytułowego tajemniczego ogrodu.

Powieść autorstwa Frances Hodgson Burnett to przede wszystkim doskonałe studium dzieciństwa, ze wszystkimi jego radościami i problemami. Dzieci z książki żyją wśród dorosłych, którzy nie uważają ich za kogoś równego sobie. Mary i jej kuzyn Colin mają wszystko, czego mogliby zapragnąć pod względem materialnym, ale cierpią z powodu przejmującej samotności. Dopiero znajomość, którą nawiązują i praca w tajemniczym ogrodzie sprawiają, że ich codzienność odmienia się wraz z nimi samymi. Autorka kreśli wiarygodne portrety postaci dziecięcych, które sprawiają, że czytelnik wierzy, że ma do czynienia z kimś realnym i prawdziwym, kto mógłby naprawdę żyć.

Wszystkie wątki w powieści Frances Hodgson Burnett nawiązują do zagadki, jaką skrywa w sobie tytułowy tajemniczy ogród. Czytelnik poznaje ją z perspektywy Mary, która nie ma pojęcia o wydarzeniach sprzed dziesięciu lat i o istnieniu jej kuzyna – Colina. Odbiorca wraz z nią musi rozwikłać tę tajemnicę, znaleźć furtkę i klucz do tajemniczego ogrodu i dowiedzieć się, czemu Archibald Craven tak cierpi i nie widuje się z synem. To sprawia, że fabuła staje się wciągająca i często także trzyma odbiorcę w napięciu.

Oprócz tego autorka wiernie pokazuje realia życia w Anglii końca dziewiętnastego wieku. Czytelnik ma możliwość obserwować nie tylko bogatych właścicieli ziemskich, takich jak pan Archibald Craven, ale także ubogich mieszkańców wrzosowisk, takich jak rodzina Sowerby.

Frances Hodgson Burnett stworzyła też piękną opowieść i wewnętrznej przemianie. Nikt nie jest tak zgryźliwym, nieprzyjemnym i niesympatycznym człowiekiem, by nie mógł się zmienić i odnaleźć radości w życiu. Warto także naprawiać swoje relacje z innymi ludźmi, choćby wydawały się nam już stracone. Dla każdego istnieje szansa, którą trzeba wykorzystać.

Autorka w swoim dziele pokazała także siłę przyjaźni i miłości. Ostatecznie udało jej się w tej prostej historii opisać wiele uniwersalnych wartości, które są ważne także dla współczesnego czytelnika. Zapewne dlatego wciąż kolejne pokolenia sięgają po tę książkę i znajdują w niej coś wyjątkowego, co trafia prosto do ich serc i umysłów i działa na wyobraźnię bez względu na realia, w których żyją.

Dodaj komentarz