Tajemniczy ogród – czas i miejsce akcji

Autor: Marta Grandke

„Tajemniczy ogród” to powieść dla dzieci i młodzieży autorstwa pisarki Frances Hodgson Burnett. Opowiada ona o losach Mary Lennox, która po śmierci rodziców przechodzi pod opiekę swojego wuja. Archibalda Cravena. Mary opuszcza więc Indie i zaczyna mieszkać w angielskiej posiadłości, gdzie odkrywa tytułowy tajemniczy ogród i jego historię. Poznaje też swojego pierwszego przyjaciela, czyli Dicka i swojego kuzyna, czyli Colina Cravena. Dzieci razem zajmują się ogrodem i pielęgnują go.

Miejscem akcji powieści jest angielska posiadłość, która jest własnością Archibalda Cravena. To domostwo Misselthwaite Manor w hrabstwie Yorkshire, leżące w południowo-wschodniej Anglii. Dwa pierwsze rozdziały powieści jedynie mają miejsce w Indiach, w posiadłości rodziców Mary, a następnie w domu pastora Crawforda. Ostatni rozdział ukazuje także podróż pana Cravena po krajach Europy takich jak Norwegia, Szwajcaria czy Włochy.

Akcja powieści rozgrywa się w ciągu kilku miesięcy. Rozpoczyna się wczesną wiosną, a kończy jesienią. Wydarzenia osadzone są w realiach Anglii z końca XIX wieku. W ciągu tych kilku miesięcy czytelnik może obserwować stopniowy rozkwit nie tylko przyrody, ale także Mary i Colina, którzy ulegają wewnętrznej przemianie. Wspomniane są także dawne, tragiczne wydarzenia sprzed dekady, które spowodowały śmierć matki Colina i odsunięcie się od niego jego ojca. Pojawiają się one w formie wspomnień bohaterów.

Dodaj komentarz