Tajemniczy ogród – streszczenie

Jedną z najbardziej znanych pozycji gatunku literatury przeznaczonej dla dzieci jest powieść „Tajemnicy ogród” autorstwa Frances Hodgson Burnett. To utwór opowiadający o historii trójki dzieci – Mary Lennox, Colina Cravena oraz Dicka Sowerby’ego – które odkrywają zamknięty przez Archibalda Cravena tytułowy tajemniczy ogród. Przez lata był on zaniedbany i dopiero interwencja dzieci sprawiła, że odżył na nowo. Po raz pierwszy tekst został wydany w roku 1914. Autorka w jego treści skupia się przede wszystkim na cudownych właściwościach natury, która może między innymi uzdrawiać i na tym, że pobyt w ojczyźnie dodaje ludziom sił. Bohaterowie powieści doświadczają także swego rodzaju uzdrowienia i muszą zrozumieć, gdzie tak naprawdę

Tajemniczy ogród – streszczenie krótkie

Mary Lennox była córką angielskiego oficera i mieszkała z rodzicami w Indiach. Rodzice nie poświęcali jej zbyt wiele uwagi i opiekowała się nią niańka Ayah. Była więc nieznośnym i rozkapryszonym dzieckiem. Pewnego dnia wybuchła jednak epidemia cholery, w wyniku której rodzice dziewczynki zmarli, a służący uciekli z posiadłości. Obecność Mary po kilku dniach odkryli oficerowie. Mary tymczasowo została umieszczona w wielodzietnej rodzinie pastora, a następnie wyruszyła do Anglii, gdzie miał się zająć nią wuj – Archibald Craven. W Anglii odebrała ją gospodyni jej wuja, czyli pani Medlock. Przybliżyła jej ona

nieco losy jej rodziny i to, jak od teraz będzie wyglądało życie dziewczynki. Gospodyni i Mary udały się do posiadłości wykwintnym powozem. Wuj nie życzył sobie spotkania z dziewczynką i po przybyciu do posiadłości poszła ona spać.

Rano Mary poznała młodą służącą, Martę, która traktowała ją zupełnie inaczej niż służba w Indiach. Okazało się, że do teraz dziewczynka będzie musiała sama zajmować się sobą, ubierać się i wypełniać swój czas. Marta opowiedziała jej o swojej rodzinie oraz o tym, że pewna część ogrodu od dziesięciu lat jest zamknięta na klucz i nikt do niej nie wchodzi. Zachęciła także dziewczynkę do udania się na spacer.

W czasie pierwszego pobytu w ogrodzie Mary poznała starego ogrodnika, Bena Weatherstaffa. Dojrzała też wyjątkowego ptaszka o ciekawym upierzeniu, czyli gila. Ben opowiedział dziewczynie trochę o nim, po czym gil zniknął za murem tajemniczego ogrodu. Ogrodnik nie chciał jednak wyjawić Mary tego, jak się tam dostać.

W dzień Mary spędzała czas w ogrodach i zaczynała się coraz lepiej czuć i wyglądać. Szukała także furtki do tajemniczego ogrodu. Zapytała także Martę, czemu jej wuj zamknął ogród i nie spędzał tam czasu, ale służąca początkowo nie chciała jej tego zdradzić. Ostatecznie Mary dowiedziała się, że miał tam miejsce wypadek – na żonę jej wuja spadł konar i w skutek tego umarła ona przedwcześnie. Mary wydawało się także, że słyszy płacz dziecka.

Następnego dnia padał deszcz i Mary zdecydowała się zwiedzić posiadłość. W trakcie tej wyprawy znów wydawało jej się, że słyszy płacz, ale znalazła ją gospodyni i zabroniła wycieczek po posiadłości. Jakiś czas później dziewczyna wyznała Marcie, że chciałaby poznać jej matkę i brata Dicka. Potem Mary udała się do ogrodu, wszędzie było widać wiosnę. W czasie swojej wędrówki dziewczynka przypadkiem odnalazła zakopany na grządce klucz do tajemniczego ogrodu. Tymczasem Marta wróciła z domu rodzinnego i ofiarowała dziewczynce skakankę. Mary w trakcie zabawy z nią przypadkiem odkryła ukrytą pod bluszczem furtkę do ukrytego miejsca. Pomógł jej w tym gil.

Mary zaczęła zwiedzać tajemniczy ogród i odkryła, że mimo opuszczenia wciąż jest piękny. Widzi także, że potrzeba wiele pracy, by go ożywić, ale przyroda wciąż wraca w nim do życia. Mary zaczęła więc pracę w ogrodzie – wyrywała chwasty i próbowała pielić grządki. W domu wyznała Marcie, że potrzebne jej są narzędzia ogrodnicze. Chciała opłacić je ze swojego kieszonkowego.

W czasie kolejnych dni Mary spędzała czas w tajemniczym ogrodzie, próbowała także dowiedzieć się od Bena, jak powinno się pielęgnować róże. Poznała także Dicka, którego otaczały ciągle oswojone zwierzęta. Przekazał on jej zakupione narzędzia ogrodnicze. Dzieci zaczęły się zaprzyjaźniać. Mary wyznała Dickowi swój sekret i zabrała go do tajemniczego ogrodu. Razem zaczęli pielęgnować rośliny, Dick bowiem znał się na tym lepiej niż Mary. Obiecał też, że nie zdradzi jej tajemnicy nikomu.

Po powrocie do rezydencji okazało się, że wuj chce zobaczyć się z Mary. W trakcie spotkania okazał się przyjaźniejszy niż się spodziewała i przychylił się do jej prośby, by mogła otrzymać kawałek ziemi do uprawy. Sprawiło mu to nawet nikłą radość.

W nocy Mary znowu obudził deszcz i odległy odgłos płaczu. Tym razem dziewczynka wyszła z pokoju i znalazła jego źródło. Był tym jej kuzyn, syn pana Cravena, czyli Colin. Był przykuty do łóżka, sądził, że jest przykuty do łóżka i nigdy nie będzie w pełni sprawny. Mary zdradziła mu rąbek tajemnicy dotyczący tajemniczego ogrodu. Colin chciał rozkazać, by go tam zaniesiono, ale Mary namówiła go, by odkryli tajemnicę bez dorosłych.

Następnego dnia Mary wyznała Marcie, że spotkała Colina. Po jakimś czasie chłopiec wezwał do siebie Mary. Colin przypominał wówczas Mary młodego radżę. Spotkanie odkryła pani Medlock i doktor Craven. Colin oznajmił, że chce widywać swoją kuzynkę.

Dzieci spędzały czas w swoim towarzystwie. Colin zastanawiał się nad wyjściem na dwór. Dick dowiedział się, że Mary poznała Colina. W międzyczasie Colin stał się zazdrosny o przyjaźń Mary i Dicka. Dziewczynka jednak opanowała sytuację. Pan Craven przesłał jej paczkę z książkami.

W nocy Colin miał napad wściekłości i Mary udała się do jego pokoju. Sama wpadła w złość i powstrzymała tym jego histerię. Oznajmiła mu także, że chłopiec wcale nie ma garba i nie umrze. Dick przyszedł do posiadłości, by poznać Colina. Doktor Craven odwiedził chłopca i był zdziwiony, że jego stan polepszył się.

Colin wyjechał w wózku do ogrodu. Tam bardzo się wzruszył i oznajmił, że będzie już zawsze żył. Przyroda zachwyciła chłopca. W tym czasie ogrodnik odkrył dzieci w tajemniczym ogrodzie i był tym oburzony. Mary broniła się, ale ostatecznie to Colin zażegnał sytuację. Oznajmił także, że nie jest niepełnosprawny. Na te słowa Ben się rozpłakał. Colin dowiedział się, że tajemniczy ogród należał do jego matki. Posadził też w nim swoją pierwszą różę. 

Dzieci i ogrodnik razem pracowali w tajemniczym ogrodzie. Colin chciał pracować nad swoją sprawnością fizyczną. Dick w tym czasie opowiadał swojej matce o tym, co działo się w posiadłości. Jego matka napisała list zachęcający pana Cravena do powrotu do Anglii. Dokarmiała także dzieci. Pewnej nocy Colin i Mary odkryli portret matki chłopca.

Matka Dicka poznała Colina i Mary. Pan Craven postanowił wrócić do Anglii i w tajemniczym ogrodzie odkrył, że jego syn jest silny i zdrowy. Ostatecznie razem wrócili do posiadłości, ciesząc się swoim towarzystwem.

Tajemniczy ogród – streszczenie szczegółowe

Dzieciństwo w Indiach, epidemia cholery i podróż do Anglii

Mary Lennox była rozpieszczonym dzieckiem angielskiego oficera i żyła w Indiach, gdzie rodzice nie zwracali na nią uwagi, a opiekowała się nią hinduska niańka, Ayah. Pewnego dnia wybuchła epidemia cholery, w trakcie której zmarli rodzice Mary, a służba uciekła, zapominając o niegrzecznym, rozkaprysznonym dziecku. Dopiero po jakimś czasie znalazła ją dwójka oficerów. Umieszczono ją w domu pastora z pięciorgiem dzieci, ale Mary nie mogła się z nimi zaprzyjaźnić. Jeden z jego synów powiedział Mary, że wkrótce wyjdzie do Anglii. Tak się stało i dziewczynka wyruszyła do posiadłości swojego wuja. W Anglii czekała na nią jego gospodyni, pani Medlock. Kobieta nie umie porozumieć się z dziewczynką, ale opowiada jej nieco o tym, jak dziwaczną osobą jest jej nowy opiekun. Po przybyciu do posiadłości okazało się, że wuj nie ma ochoty widzieć swojej nowej podopiecznej i ma się ona poruszać tylko po wyznaczonych pomieszczeniach. Mary odesłano więc spać.

Dodaj komentarz

Autor opracowania: Marta Grandke

x