Tajemniczy ogród – główne wątki

Autor: Marta Grandke

Jedną z powieści dla dzieci i młodzieży, która nieustannie cieszy się ogromną popularnością, jest „Tajemniczy ogród” Frances Hodgson Burnett. Opowiada ona historię dzieci, które odkrywają tytułowy ogród, co zmienia całe ich życie. „Tajemniczy ogród” to powieść, w której wiele wątków splata się ze sobą, a ostatecznie wszystkie prowadzą do głównej postaci, czyli Mary Lennox, która po śmierci rodziców przybywa do Anglii.

Wątek losów Mary Lennox

Główną bohaterką powieści jest dziewięcioletnia Mary Lennox, która po śmierci swoich rodziców w czasie epidemii cholery opuszcza Indie i udaje się do Anglii. Tam zamieszkuje w posiadłości nieobecnego wuja, Archibalda Cravena. Życie Mary ulega całkowitej zmianie i musi się ona nauczyć funkcjonować w zupełnie nowym otoczeniu z ludźmi, którzy na życie patrzą inaczej niż ona. Ta sytuacja wpływa na dziewczynkę pozytywnie, zwłaszcza, gdy odkrywa ona tytułowy tajemniczy ogród i zaczyna go pielęgnować. Czytelnik widzi, jak Mary uczy się empatii i szacunku do innych, jak zawiera pierwsze w życiu przyjaźnie i ostatecznie odmienia całe swoje życie i staje się szczęśliwszym dzieckiem.

Wątek losów Colina Cravena

Obok losów Mary Lennox czytelnik może także śledzić historię jej kuzyna, czyli Colina Cravena. Jego narodziny łączyły się ze śmiercią jego matki, dlatego ojciec chłopca nigdy nie zbliżył się do niego emocjonalnie. Colin dorastał więc samotnie, nie wstając z łóżka i żywiąc przekonanie, że urośnie mu garb i przedwcześnie umrze. Samotny chłopiec stał się też histerykiem, a jego ataków złości nie mógł znieść nikt w posiadłości. Dopiero spotkanie kuzynki Mary i wiara w to, że jednak nie umrze przedwcześnie połączone z odkryciem tajemniczego ogrodu zaczęły sprawiać, że Colin przeistoczył się w normalnego, zdrowego chłopca i nawiązał więź ze swoim ojcem.

Wątek losów rodziny Sowerby

Obok wątków Mary i Colina w powieści pojawiają się także losy rodziny Sowerby związanej z mieszkańcami posiadłości. Jedna osoba z rodzeństwa, czyli Marta, pracuje jako służąca Mary, a jej brat Dick zaprzyjaźnia się najpierw z nią, a potem z Colinem. Rodzina Sowerby żyje na wrzosowiskach, jest uboga, ale pracowita, dobra i szczodra. Matka Dicka i Marty dzieli się z dziećmi skromnym poczęstunkiem, a nawet wysyła Mary skakankę, a Dick i Marta pomagają dziewczynce jak mogą. Rodzina ta jest przykładem porządnych, uczciwych i empatycznych ludzi.

Wątek wewnętrznej przemiany

Wielu spośród bohaterów doświadcza w czasie trwania akcji powieści zmian związanych z ich osobowością czy sposobem postrzegania świata. Można więc wyróżnić w dziele wątek wewnętrznej przemiany. Doświadczają jej takie postaci jak Mary Lennox, Archibald Craven i jego syn Colin. Wszyscy oni stopniowo odnajdują radość życia i porzucają swoje zgorzkniałe usposobienie na rzecz większej radości. Wszystko to wiąże się z ponownym odrodzeniem tajemniczego ogrodu, który wiąże ich wszystkich ze sobą.

Wątek tajemniczego ogrodu

Przemianę przechodzi także tytułowy ogród, którego historia także jest osobnym wątkiem. Początkowo był kochany przez żonę pana Cravena, ale po jej śmierci mężczyzna zamknął go. Nie mógł poradzić sobie z tym, co się tam wydarzyło. Przez lata ogród trwał zapomniany, aż wreszcie odnalazła go mary Lennox i ogromnym wysiłkiem wraz z Dickiem Sowerbym przywróciła go do życia. Ogród wywarł także wielki wpływ na syna pana Cravena, czyli Colina. Chorowity i opuszczony chłopiec właśnie tam zaczął wracać do sił. Ogród jest miejscem ważnym dla wszystkich bohaterów i symbolem ich przemiany na lepsze.

Wątek historii Archibalda Cravena

Jednym z bohaterów, którzy otrzymali w powieści swój własny wątek, jest Archibald Craven. Opisywany jest on jako człowiek, którego losy potoczyły się tragicznie. Stracił on bowiem ukochaną żonę, a przez to odsunął się także od jedynego syna. Archibald Craven tak jak inne postaci przechodzi jednak przemianę, wraca do życia i zbliża się ponownie do własnego syna. Pokazuje to, że nigdy nie jest za późno na to, by zacząć znowu żyć i cieszyć się światem i bliskimi osobami.

Dodaj komentarz