W pustyni i w puszczy – opis i wydarzenia w Medinet

Autor: Marta Grandke

„W pustyni i w puszczy” to skierowana do młodzieży powieść przygodowa, a jej autorem jest Henryk Sienkiewicz. Opisywane przez niego wydarzenia rozgrywają się w Afryce, w której w tym okresie miało miejsce między innymi powstanie Mahdiego. głównymi bohaterami są Staś Tarkowski i Nel Rawlison. Odwiedzają oni wiele afrykańskich miast, między innymi Medinet. Leży ono w prowincji El-Fajum, w niedalekiej odległości od jeziora Karoun.

Opis miasta Medinet El-Fajum

Medinet leży wzdłuż rzek Jussef oraz Nil. Miasto to miało własny system wodny, co różniło je od innych egipskich miejscowości. Opierał się on właśnie o rzeki oraz pobliskie jezioro i sieć drobnych kanałów. Była to zatem okolica bardzo żyzna i porośnięta bujną roślinnością. Nigdy nie brakowało tam wody i przyciągało ono wiele osób.

Na uwagę zasługiwały także ruiny miasta Krokodilopolis, piramida Harana oraz szczątki Labiryntu. Nad jeziorem myśliwi polowali na liczne gatunki ptactwa, a w okolicy żyły też wilki oraz hieny. Podróżowanie tu było łatwe, a to dzięki wybudowanym przez Anglików kolejkom wąskotorowym. Do innych miejsc docierano konno lub na wielbłądach.

Medinet wyróżniało się też o wiele bardziej korzystnym klimatem niż Kair, stąd wzięła się jego nazwa „kraina róż”. Powietrze było bardziej wilgotne, a noce były nieco mniej chłodne niż w innych miejscach w Egipcie. Wśród bujnej roślinności można było spotkać takie gatunki jak mandarynki, figi, pomarańcze, róże, akacje, bzy czy granaty. Medinet sprawiało też wrażenie bardzo cywilizowanego miasta, pełnego spokojnych ludzi i odizolowanego od groźnych drapieżników.

Wydarzenia w mieście Medinet El-Fajum

To właśnie Medinet ojcowie Stasia oraz Nel wybrali na miejsce, w którym wszyscy razem spędzili Wigilię. W namiocie stanęła tam ubrana choinka, Nel podarowano słodycze i lalkę, a Staś zaś otrzymał upragniony angielski sztucer, przybory myśliwskie oraz nowe siodło. Inżynier Tarkowski podarował tam także Nel olbrzymiego mastiffa o imieniu Saba.

Niestety Medinet stało się też sceną dla uprowadzenia dzieci w celach politycznych. Ojcowie wyjechali nadzorować prace, a Chamis przekazał dzieciom fałszywą wiadomość, że rodzice czekają na nie w El-Gha­rak-el-Sul­ta­ni, podczas gdy w rzeczywistości byli oni w innym miejscu. To w Medinet dzieci wraz z Chamisem wsiadły do pociągu, nie mając pojęcia o tym, co jeszcze je czeka. Nie wiedziały, że była to część intrygi Fatmy i zostały porwane.