Profesor Andrews w Warszawie – bohaterowie

Autor: Marta Grandke

„Profesor Andrews” w Warszawie to krótkie opowiadanie ze zbioru „Gra na wielu bębenkach”, który jest dziełem polskiej noblistki, Olgi Tokarczuk. Tekst przybliża czytelnikowi historię pobytu zagranicznego profesora w Warszawie, w czasie, w którym w Polsce panuje stan wojenny. Dzieło opisuje jego zmagania z rzeczywistością oraz próby poradzenia sobie w obcym kraju, między innymi przez naśladowanie zachowania mieszkańców stolicy. W opowiadaniu pojawia się bardzo niewielu bohaterów, ale mają oni istotny wpływ na jego fabułę.

Profesor Andrews w Warszawie – główni bohaterowie

Profesor Andrews – to główny i tytułowy bohater opowiadania Olgi Tokarczuk. Przybywa on do stolicy Polski, by szerzyć tu swoją nowatorską metodę z zakresu psychologii. Nie jest on świadomy tego, co dzieje się w kraju ogarniętym stanem wojennym. Wszelkie absurdy życia w PRL-u szybko odnajdują profesora, zmuszonego do radzenia sobie z licznymi kłopotami. Próbuje on naśladować mieszkańców Warszawy, jednak okazuje się, że to nie działa. Profesor Andrews zmaga się więc z rzeczywistością nieznanego mu systemu oraz doświadcza przejmującego poczucia obcości. Jego wiedza staje się bezużyteczna ze względu na barierę językową. Profesor Andrews nie poddaje się jednak i ostatecznie dociera do ambasady swojego kraju.

Gosha i jej narzeczony – Gosha, czyli po prostu Gosia, jest przewodniczką profesora i ma się nim opiekować w trakcie jego pobytu w Polsce. Sam mężczyzna opisuje ją jako osobę miłą i ładną. Gosia odbiera profesora z lotniska i ma się nim opiekować w trakcie całej jego wizyty. Pierwszego dnia zabiera go do siebie na kolację. Towarzyszy im jej narzeczony, mężczyzna w okularach, według słów profesora ponury i mniej sympatyczny. Znika on po wybuchu stanu wojennego, co sugeruje, że mógł działać w opozycji. Para odprowadza po kolacji profesora do wynajętej kawalerki, Gosia obiecuje też odnaleźć jego zagubioną na lotnisku walizkę. Na tym kończy się kontakt dziewczyny z profesorem, nie są w stanie się skontaktować ze względu na problemy z telefonem w mieszkaniu profesora. Gosia pojawia się ponownie dopiero po odnalezieniu się profesora w brytyjskiej ambasadzie.

Korpulentny Polak – życzliwy mężczyzna, który gości u siebie profesora i częstuje go polskim jedzeniem. Pomaga mu dostać się do ambasady. Jest jedną z niewielu życzliwych osób i wyjaśnia mu, że w Polsce wybuchł stan wojenny. W udzieleniu pomocy profesorowi nie przeszkadza mu nawet bariera językowa, okazuje mu sympatię mimo wszystko.

Dodaj komentarz