W komedii Aleksandra Fredry zatytułowanej „Zemsta” pojawia się wiele barwnych postaci. Wszystkie one są zamieszane w rodowy spór o zamek, w którym mieszkają dwie rodziny, pozostające w ciągłym konflikcie. Głównymi bohaterami są Cześnik i Rejent Milczek, ale wiele pobocznych bohaterów również pełni istotną rolę w akcji. Jedną z takich osób jest syn Rejenta, Wacław Milczek.
Charakterystyka Wacława
Wacław jest młodym mężczyzną, wciąż mieszkającym ze swoim ojcem, Rejentem, którego jest jedynym dzieckiem. Łączy go uczucie z bratanicą Cześnika, Klarą Raptusiewiczówną. To w nim kryje się większość motywacji działań Wacława. Wacław jest człowiekiem wykazującym podobieństwo do swojego ojca, który jest niekoniecznie pozytywną postacią.
Młody Milczek jest człowiekiem wykształconym, bardziej nowoczesnym od swojego ojca. W czasie pobytu w Warszawie spędził też jednak wiele czasu na zabawach. Jest on również na swój sposób przystojny, zdaje się być jednak osobą stosunkowo cichą i wycofaną, w czym przypomina właśnie własnego ojca. Cechuje się także swego rodzaju przebiegłością, potrafi grać i manipulować innymi ludźmi, by osiągać swoje cele. Aktywnie dążyć do tego, by jego marzenia stały się rzeczywistością i by mógł ożenić się z Klarą. Nie czeka więc na cud, tylko stara się być człowiekiem czynu. Wacław jest w stanie dla dziewczyny zrobić wszystko, nawet uciec z nią z domu.
Miłość do Klary jest czynnikiem, który ma ogromny wpływ na Wacława, być może nawet odmienia go, młodzieniec bowiem nie przyznaje jej się do błędów młodości. Daje mu ona siły do działania i napełnia go odwagą do popełniania nawet szalonych czynów. Jest on przykładem młodego i nowoczesnego szlachcica, różniącego się od pokolenia swoich rodziców. Wiele cech jego charakteru ukrytych jest jednak za maską cichego, spokojnego i biernego mężczyzny, który wdał się w swojego ojca i jest mu posłuszny.
Wacław jest więc postacią, która skrywa wiele tajemnic i nie wszystkie jego cechy charakteru są widoczne na pierwszy rzut oka. Jego miłość do Klary napędza go do różnych czynów i jest też ona motorem napędowym akcji komedii Fredry. Wacław jest też postacią dynamiczną, przechodzi on bowiem przemianę pod wpływem tego uczucia i ostatecznie dzięki temu osiąga swój cel, jakim jest ślub z ukochaną.