„Charlie i fabryka czekolady” to niezwykła powieść dla dzieci autorstwa Roalda Dahla. Po raz pierwszy opublikowano ją w roku 1964. Opowiada ona o wyprawie piątki dzieci, które w konkursie znalazły Złoty Talon, dzięki któremu udały się na wycieczkę do tytułowej fabryki czekolady. Jej właścicielem jest niezwykły i ekscentryczny Willy Wonka, który wyróżnia się pod wieloma względami. Jest jednym z głównych bohaterów dzieła.
Charakterystyka Willy’ego Wonki
Pan Wonka to właściciel największej fabryki czekolady na świecie. Zwano go nawet czarodziejem, ponieważ potrafił z niej stworzyć właściwie wszystko. Wonkę wyróżniał już sam jego wygląd. Nosił bowiem bardzo elegancki, czarny cylinder oraz frak ze śliwkowego aksamitu. Z kolei jego spodnie miały kolor przygaszonej zieleni, a rękawiczki były perłowoszare. Miał bardzo żywe spojrzenie, a jego zarost uformowano w spiczastą, hiszpańską bródkę. Jego twarz wyrażała wiele jego emocji, takich jak radość czy rozbawienie, zdradzała także to, że jest sprytnym człowiekiem, był także bardzo energiczny i pełen wigoru. Jego szybkie ruchy sprawiały, że przypominał przemieszczającą się w parku wiewiórkę. Jego głos z kolei był wysoki i melodyjny.
Wonka nie znosił brzydoty, zatem nawet pomieszczenia w jego fabryce czekolady musiały być odpowiednio piękne. Jego ulubionym miejscem była Hala Wynalazków. To tam miał wymyślić około dwustu rodzajów czekoladek, lody czekoladowe, które nie roztapiały się nawet podczas upałów oraz pianki żelowe o smaku fiołków. Oprócz tego nieustannie pracował tam nad czymś nowym, eksperymentował i tworzył nowe, zaskakujące słodycze. Jego przysmaki były zamawiane przez ludzi z całego świata, nawet przez różnych królów oraz władców. Jego praca była także jego pasją i Wonka kochał bardzo swoją fabrykę, co było widoczne już na pierwszy rzut oka. Miał jednak sporo sekretów z nią związanych i obawiał się, że pracownicy będą je zdradzać. Dlatego znalazł, sprowadził i zatrudnił w fabryce lud Umpa-Lumpów. Stworzenia te nigdy nie opuszczały swojego miejsca pracy.
Zachowanie pana Wonki mogło wydawać się niepokojące. Gdy w czasie wycieczki po fabryce na jego oczach ginęły kolejne dzieci, to Wonka nie zdawał się tym martwić i był pewien, że nic im się nie stało. Można też powiedzieć, że ich kłopoty były dla niego źródłem uciechy i bawiły go. Na zmianę był wobec swoich gości grzeczny i pomagał im, by chwilę później zachować się grubiańsko.
Ostatecznie okazał się być bardzo hojnym człowiekiem. Szukając sposobu na przejście na emeryturę, ofiarował swoją niezwykłą fabrykę Charliemu i pozwolił wprowadzić się do niej jego całej rodzinie. Wonka docenił skromność, szczerość i znakomite wychowanie małego chłopca. W czasie wyprawy Charlie Bucket nie łamał zasad, nie próbował zaspokajać swoich potrzeb i to zostało przez Wonkę docenione. Widać było więc, jaki typ ludzi bardziej do niego przemawia. Można także stwierdzić, że Wonka był nieco lekkomyślny, skoro przekazał ogromną fabrykę dziesięcioletniemu dziecku.
Można powiedzieć więc, że Wonka był sympatycznym, ale nieco zwariowanym ekscentrykiem, który od razu zwracał na siebie uwagę. Był także sprytny, ponieważ poszukiwania Złotego Talonu w opakowaniach czekolady na pewno przełożyły się na jej lepszą sprzedaż. Można go zatem określić jako zmyślnego przedsiębiorcę, posiadającego dobrą intuicję w interesach. Wonka nie życzył nikomu źle, ale nie akceptował u dzieci takich wad jak zarozumiałość, obżarstwo czy też uzależnienie od gumy czy telewizji. Tylko Charlie był od nich wolny, zatem to on otrzymał główną nagrodę, jaką było całe dziedzictwo Willy’ego Wonki i efekt wielu lat jego ciężkiej pracy.
Willy Wonka jest z pewnością postacią interesującą i skupiającą uwagę czytelnika, ale też niejednoznaczną. Jego zachowanie było nieprzewidywalne i ciężko było ocenić, czy komuś pomoże, czy raczej go obrazi. Ostatecznie wykazał się jednak ogromną wrażliwością, przekazując fabrykę w ręce Charliego, który ze wszystkich zgromadzonych tam dzieci z pewnością najbardziej jej potrzebował i mógł z niej zrobić doskonały użytek.