Z przyjacielem łatwiej pokonywać trudności. Napisz rozprawkę, w której rozważysz trafność tego stwierdzenia. W wypracowaniu odwołaj się do wybranej lektury obowiązkowej oraz innego utworu literackiego

Autor: Marta Grandke

Przyjaźń jest jedną z najpiękniejszych i najbardziej wartościowych rzeczy, które mogą człowieka spotkać w jego życiu. Przyjaciel kojarzony jest jako osoba, która jest z nami na dobre i złe, pomaga, kiedy świat zaczyna się rozsypywać, a problemy sprawiają, że wszystko leci z rąk, ale jest także zawsze gotów świętować sukces i cieszyć się razem z bliską mu osobą. Czasami nie zauważa się, jak wielką rolę w życiu odgrywają przyjaciele, aż nie pojawią się w nim także wspomniane już trudności. Wiadomo bowiem powszechnie, że z przyjaciółmi u swojego boku łatwiej rozwiązuje się problemy i kłopoty. Dobrzy przyjaciele udzielają wsparcia, pocieszają, starają się pomagać jak tylko mogą. Prawdziwość stwierdzenia, że z przyjaciółmi łatwiej pokonuje się trudności, można udowodnić na przykładzie licznych historii zaczerpniętych z literatury.

Jednym z najważniejszych przykładów przyjaźni, która gotowa jest pokonać każdą trudność, jest ta opisana w “Kamieniach na szaniec” Aleksandra Kamińskiego. Powieść ta opowiada o historii przyjaźni trzech młodych chłopców – Rudego, Alka i Zośki. Gdy zaczynają wchodzić oni w dorosłe życie, w Polsce wybucha właśnie II wojna światowa, która zmienia całą znaną im rzeczywistość. Konflikt zbrojny toczący się w ojczyźnie to jedna z największych trudności, jakie można w swoim życiu przeżyć, jest to sytuacja graniczna, często całkowicie zmieniająca świat i perspektywę człowieka. W powieści Kamińskiego dotknęła ona między innymi osób młodych, dopiero poznających życie. Rudy, Alek i Zośka z dnia na dzień zostają rzuceni w rzeczywistość, w której ich życie jest nieustannie zagrożone. Nie zniechęca ich to jednak do działania – chłopcy podejmują aktywną walkę z okupantem, starając się utrudnić mu życie w zajętej przez niego Warszawie. Te trudne chwile są dla nich także sprawdzianem łączącej ich przyjaźni, która nie dość, że okazuje się silniejsza od problemów, jakie przyniosła im rzeczywistość, to jeszcze dodaje młodym bohaterom sił do działania. Najbardziej widoczne staje się to w momencie aresztowania i torturowania Rudego przez gestapo.

Przyjaciele nie zostawiają Rudego w potrzebie, tylko organizują akcję jego odbicia z rąk prześladowców. Udaje im się to – uwalniają przyjaciela. To właśnie siła przyjaźni zmotywowała ich do działania i walki o swojego przyjaciela. Niestety Rudemu nie udało się przeżyć – zmarł w wyniku obrażeń odniesionych w trakcie przesłuchania przez gestapo. Życie oddał także Alek, który odniósł wiele ran w trakcie akcji uwolnienia Rudego. Alek poniósł więc w imię przyjaźni największą możliwą ofiarę. Okazuje się, że dla tak silnych więzi między ludźmi nie ma rzeczy niemożliwych. W krytycznej chwili Alek i Zośka nie porzucili swojego przyjaciela, uznając, że uratowanie go jest zbyt niebezpieczne czy niemożliwe do przeprowadzenia. Przyjaźń dała im siły i motywację, by zorganizować niezwykłą, graniczącą z szaleństwem akcję, która wbrew wszelkim oczekiwaniom powiodła się.

Innym przykładem przyjaźni, która pozwala pokonywać życiowe trudności jest historia Małego Księcia z powieści Antoine’a de Saint-Exupéry’ego. Jej główny bohater jest młodym chłopcem, który dopiero uczy się, jak ważna jest przyjaźń w życiu człowieka i jak wielką siłę może ona mieć. Mały Książę żył samotnie na swojej planecie do czasu, aż wykiełkowała na niej piękna róża. Chłopiec zafascynowany był rośliną, starał się zaspokajać wszystkie jej potrzeby i spełniać jej kaprysy. Róża bowiem wymaga nieustannej uwagi i pielęgnacji, nie okazuje ona jednak w zamian chłopcu podobnego zainteresowania.

Zniechęcony Mały Książę ostatecznie opuszcza różę i swoją planetę, by rozpocząć wędrówkę po nowych, nieznanych światach. Na jednym z nich spotyka lisa, który tłumaczy mu, czym tak naprawdę jest przyjaźń. Według niego jest to długi proces, w trakcie którego obie strony stopniowo nabierają do siebie zaufania, aż w końcu mogą na sobie wzajemnie polegać. Lis uzmysławia także Małemu Księciu, że nawiązanie przyjaźni oznacza także wzięcie na siebie odpowiedzialności za drugą osobę. Jeżeli oswoi się kogoś, przyzwyczai do swojej obecności i zbuduje więź opartą na zaufaniu, to nie można tej więzi od tak sobie, z dnia na dzień porzucić. Należy wziąć za nią odpowiedzialność. Oznacza to, że przyjaźń według lisa powinna być w życiu czymś stałym, co nie znika w trudnych chwilach lub pod wpływem nudy. Tak rozumiana relacja z całą pewnością może być wspaniałym wsparciem w trudnych chwilach w życiu każdego człowieka. Pod wpływem słów lisa Mały Książę ostatecznie stwierdza, że powróci do swojej róży i weźmie za nią odpowiedzialność.

Oba przykłady zaczerpnięte z literatury pokazują, że prawdziwa przyjaźń jest siłą, która pomaga człowiekowi przetrwać nawet najgorsze problemy i najtrudniejsze czasy. Z pomocą przyjaciół Rudy został uwolniony z rąk gestapo, choć zdawałoby się, że nie ma już dla niego żadnego ratunki. Mały Książę z kolei dopiero uczy się o tym, czym jest przyjaźń, ale wyczuwa już, że wiąże się ona z odpowiedzialnością, a przyjaciół nie powinno porzucać się bez względu na okoliczności.

1 komentarz do “Z przyjacielem łatwiej pokonywać trudności. Napisz rozprawkę, w której rozważysz trafność tego stwierdzenia. W wypracowaniu odwołaj się do wybranej lektury obowiązkowej oraz innego utworu literackiego”

Dodaj komentarz