Książki przenoszą czytelników w niebezpieczny świat pełen przygód, który jest w nich opisany. Nic dziwnego, że ludzie często sięgają po powieści przygodowe dzięki, którym mogą przeżywać różne nierealne historie i doświadczenia. Książki przygodowe pochłaniają czytelnika i nie pozwalają mu oderwać się od lektury, ponieważ nigdy nie jest wiadome, co zdarzy się dalej. Toczy się w nich dynamiczna akcja, która interesuje czytelników. Literatura przygodowa wciąga w swój świat i wpływa na emocje. Czytelnik jest obserwatorem wszystkich wydarzeń, przeżywa je razem z bohaterami oraz odczuwa ich emocje.
Co to jest powieść przygodowa?
Powieść przygodowa jest odmianą powieści, która narodziła się w XVIII wieku. Charakteryzuje się ona akcją oraz mocno rozbudowaną fabułą, konieczne jest w niej pojawianie się różnego rodzaju przygód, przez które przychodzą bohaterowie. Bardzo często bohaterowie w powieściach przygodowych są wystawiani na różnego rodzaju próby oraz stawiane są przed nimi wyzwania, którym muszą podołać. W powstawaniu pierwszych powieści przygodowych dużą role odegrały pamiętniki i notatki podróżników, ponieważ powieść przygodowa bardzo często łączy się z motywem podróży, którą bohaterowie odbywają w dalekie i nieznane przez nich strony. Urozmaica to całą fabułę i nadaje książce ciekawy wydźwięk. Czytelnik razem z bohaterami wyrusza w nieznaną przygodę, pełną nowych wrażeń i niebezpiecznych przygód.
Cechy powieści przygodowej
Powieść przygodowa cechuje się szybkim tempem, częste są w niej różne zwroty akcji. Mimo różnorakich wydarzeń, które wpływają na toczącą się akcję, cała historia zazwyczaj kończy się pozytywnie. Bohaterowie w powieściach przygodowych są tzw. wzorem do naśladowania. Pokazują zachowania, jakie są pożądane przez społeczeństwo takie jak odwaga, lojalność i szlachetna postawa. Postacie są dobre, pomocne i życzliwe. Inną cechą powieści przygodowej są ciężkie zadania i trudne przeżycia, przez jakie przechodzą bohaterowie. Mimo tak wielu wyzwań, przed którymi są stawiani, bohaterowie literaccy wychodzą cało z opresji. Powieść przygodowa, która często łączy się z podróżniczą, ma dostarczać czytelnikowi wiele wrażeń i radości. Wprowadza ona ludzi w sam środek zawiłych i ciekawych historii, dlatego powieści przygodowe cieszą się taką popularnością.
Przykłady powieści przygodowych
Jedną z przykładowych powieści przygodowych dla dzieci i młodzieży jest „W pustyni i w puszczy” napisana przez Henryka Sienkiewicza. Opisuje ona los porwanych dzieci Stasia Tarkowskiego i Neli Rawilson, które muszą się ratować. Przemierzają razem Afrykę i stają przed niebezpieczeństwami. Innym przykładem powieści przygodowych jest „Hrabia Monte Christo”, jest to dzieło Aleksandra Dumas. Powieść ta opowiada o życiu Edmunda Dantesa, przyszłego hrabiego, który pada ofiarą intrygi. Cykle powieści przygodowych są bardzo fajną opcją dla osób, które nie lubią, gdy historia kończy się zbyt szybko. Przykładem jest trylogia „Igrzyska śmierci”, Suzanne Collins. Historia ta opowiada o państwie Panem, którym rządzą okrutne władze. Główna bohaterka Katniss Evereen walczy w igrzyskach śmierci, do których zgłosiła się jako ochotnik, by ochronić swoją siostrę przed niebezpieczeństwem.